do zahraničia a potrebujete byť zastihnuteľní na svojom mobilnom telefóne, máte
na výber z dvoch alternatív. Môžete využiť roamingové služby svojho operátora, alebo si v zahraničí kúpiť predplatenú kartu miestneho operátora. Oba spôsoby telefonovania majú svoje pre aj proti.
Predplatená karta miestneho operátora
Predplatenú kartu miestneho operátora odporúčame zvoliť v prípade, že sa v zahraničí zdržiavate dlhší čas, alebo jazdíte do zvolenej krajiny často. Jej cena sa zväčša pohybuje približne na úrovni 500 Sk a v tejto cene môže, ale aj nemusí byť nabitý kredit.
Výhody predplatenej karty sa odlišujú podľa zvolenej krajiny, aj podľa operátora. Zväčša však prináša nielen lacnejšie hovory v rámci zvolenej krajiny, ale aj lacnejšie prichádzajúce hovory zo Slovenska. Nevýhodou predplatených kariet je potreba neustáleho dobíjania a obmedzená platnosť použitia, ktorá sa pohybuje od šesť mesiacov do jedného roka.
Využitie roamingových služieb je pohodlnejšie, ale zväčša aj drahšie
Pri nepravidelných cestách do zahraničia, pobyte na dovolenke a pri obmedzenej frekvencii volania môžete využiť pohodlnejší spôsob mobilného telefonovania v podobe roamingových služieb operátora. Služba Roaming umožňuje využívať mobilný telefón v sieťach zahraničných roamingových partnerov, s ktorými má domáci mobilný operátor (Orange, T-Mobile) podpísané roamingové dohody. V súčasnosti majú operátori v zahraničí dostatočný počet roamingových partnerov v takmer každej krajine sveta.
Roaming môžu využívať zákazníci paušálov aj užívatelia predplatených kariet. Pre majiteľov paušálnych programov je to pohodlnejšie - stačí si len aktivovať službu a možno ju
okamžite používať.
V zahraničí sa spravidla dajú využívať všetky najpoužívanejšie služby mobilného operátora - hlasové volania, SMS, MMS, prístup na internet, a po novom aj videohovory v sieťach tretej generácie. Pripravte sa však na to, že ceny za všetky uvedené služby sú niekoľkonásobne vyššie ako v domácej mobilnej sieti.
Ako sa pripraviť na dovolenku s roamingom
Ak mienite v zahraničí používať svoj mobilný telefón, odporúčame vám pred dovolenkou poriadne si naštudovať cenník svojho mobilného operátora.
Vo vybranej krajine možno zväčša využívať služby viacerých mobilných operátorov, veľmi často ich však treba kombinovať, pretože ak jeden má lacnejšie hovory, ďalší máva lepšiu cenu textových správ. V cenníku si všimnite cenu za hovor v miestnej sieti, cenu za hovor na Slovensko, ale aj cenu textových a obrazových správ. Pozor na časové pásma - v niektorých krajinách sú ceny výhodnejšie v slabej prevádzke. Nezabudnite tiež, že obaja mobilní operátori uvádzajú ceny bez DPH, takže konečná cena na faktúre je vyššia až o 19 percent.
Veľký pozor si dajte, ak aktívne používate službu presmerovania hovorov, ak nezdvihnete slúchadlo, prípadne ste mimo dosah siete. Pred odchodom do zahraničia sa presvedčte, či máte všetky služby presmerovania vypnuté. Ak si totiž presmerujete hovory v zahraničí, budete za každý takýto hovor platiť sadzbu za minútu platnú v zahraničí a mesačná faktúra vám môže narásť o tisíce korún. Platí to aj o presmerovaní hovorov do odkazovej schránky. Rovnako postupujte aj vtedy, ak máte v telefóne nainštalované aplikácie, ktoré si pravidelne automaticky sťahujú dáta cez GPRS. Ide napríklad o službu e-mailový klient, alebo rôzne informačné programy, trebárs počasie. Dátové služby v zahraničí sú pre mnohých zákazníkov príliš drahé, poplatok za dátový interval stiahnutých dát je pri väčších objemoch pomerne vysoký. Rovnako ako pri hlasových hovoroch, naštudujte si aj cenník dátových služieb vo vybranej krajine. Inak sa vám môže stať, že stiahnutie niekoľkých e-mailov sa vám poriadne predraží.
Pred odchodom do zahraničia si tiež môžete u svojho operátora zablokovať všetky prichádzajúce hovory - vyhnete sa tak prípadným neželaným nákladom.
Ako sa účtujú služby pri používaní telefónu v zahraničí?
Operátori zväčša pri aktivácii roamingu vyžadujú od zákazníka zloženie niekoľkotisícovej kaucie. Vyhnúť sa jej môžete, ak patríte medzi verných zákazníkov s dobrou platobnou disciplínou.
Ak telefonujete zo zahraničia na Slovensko, platíte za hovor zo siete zahraničného operátora.
Ak niekto telefonuje zo Slovenska vám, platí len za hovor do slovenskej mobilnej siete. Zároveň však platíte aj vy za každý prichádzajúci hovor sadzbu podľa cenníka operátora. Pozor - v niektorých krajinách (napríklad v Španielsku) sa k cene všetkých - teda odchádzajúcich aj prichádzajúcich hovorov prirátava aj tzv. spojovací poplatok. Aj krátky hovor sa tak môže riadne predražiť.
Za odchádzajúce esemesky zaplatíte opäť poplatok podľa roamingového cenníka. Orange účtuje rovnaký poplatok podľa vybraných pásiem krajín, v cenníku T-Mobile nájdete odlišné ceny odoslaných esemesiek podľa vybraného operátora v krajine.
Za prijaté esemesky v zahraničí neplatíte žiadny poplatok.
Pri dátových službách si operátor účtuje poplatok s minimálnym účtovacím intervalom 10 kB. Cena sa pohybuje od 4,05 Sk (Orange) do 5,83 Sk (T-Mobile). Stiahnutá e-mailová správa s veľkosťou 100 kB vás tak vyjde na 40,50 - 58,30 Sk.
Nad letnými akciami operátorov pozorne premýšľajte
Operátori každý rok prinášajú letné roamingové akcie, ktoré majú používanie telefónu v zahraničí zatraktívniť. Poriadne si však naštudujte podmienky takýchto akcií - môže sa stať, že výhodná pre vás bude len jedna cena a za ostatné využívané služby v porovnaní s bežným roamingovým programom preplatíte.
Obaja operátori už tradične prinášajú každý rok spoločné akcie s chorvátskymi operátormi a vďaka nim možno z pláže esemeskovať i telefonovať lacnejšie.
T-Mobile tento rok pripravil nový program Smart Roaming, ktorý prináša lacnejšie dlhšie volania v sieti zahraničných operátorov T-Mobile. Pozor na ponuku - aktuálne akciové ceny platili do 31. mája, v čase letných dovoleniek budú vyššie o 40 %. Napriek tomu možno označiť túto službu za cenovo výhodnejšiu ako doterajšiu všeobecnú ponuku.
T-Mobile tiež ponúka ďalšiu službu Svetový roaming, v ktorej zavádza jednoduchšie účtovanie hovoroch, keďže všetky krajiny sveta
sú rozdelené do štyroch pásiem s jednotnými sadzbami. Výhodnosť služby si však musíte overiť porovnaním cenníkov vo vašej vybranej destinácii.
Orange momentálne neponúka žiadny alternatívny program pri roamingových volaniach, všetci zákazníci môžu využiť jeden program.
Európska komisia chystá zmeny, budeme volať lacnejšie
Vysoké ceny za hovory v zahraničí si všimla Európska komisia, ktorá toto leto chystá regulačné opatrenia. Vďaka nim chce operátorov prinútiť výrazne znížiť ceny a sprehľadniť volania v štátoch Európskej únie. Operátori začali na opatrenia Európskej komisie reagovať postupným znižovaním cien služieb a zavádzaním výhodnejších služieb. Vďaka tomu je možné, že k niektorým pozitívnym zmenám príde aj na Slovensku už toto leto.
Pred odchodom na dovolenku
si preto zistite aktuálne pod-
mienky operátora pre roamingové služby.
Marián Pavel
Dôležité adresy
ORANGE
Cenník roamingových služieb pre paušálnych zákazníkov
http://www.orange.sk/private/roaming/programs/default.dwp
Cenník roamingových služieb pre majiteľov karty Prima
http://www.orange.sk/images/static/pdf/cennik/prima20060317.pdf
T-MOBILE
Cenník roamingových služieb pre paušálnych zákazníkov
http://www.t-mobile.sk/sk/!show_roaming.main2?id=120107
Cenník roamingových služieb pre majiteľov karty Easy
http://www.t-mobile.sk/sk/!pages.get?id=12130702