Tmavo vyznačená plocha je územie, ktoré podľa Záhorákov chcú Vojenské lesy oplotiť a urobiť si tam zvernicu.
BRATISLAVA - Na Záhorí stavajú Vojenské lesy vo svojich lesoch ploty a obyvatelia okolitých dedín protestujú. Doteraz ľudia do Vojenských lesov voľne chodili a vojaci to tolerovali.
Vojenské lesy oplocujú 2200 hektárov najvzácnejšieho územia s jazierkami Európskeho významu a množstvom zveri, ktoré vojaci na cvičenia nevyužívajú. Miestni plot nazvali železnou oponou, ktorá oddelí lesy medzi Malackami a obcami Rohožník, Kuchyňou, Pernek.
Jedna časť je oplotená už dávnejšie, ale plot sa chystajú rozšíriť ešte o ďalších 15 kilometrov. Má zabrániť migrácii zveri.
Predseda petičného výboru Proti novej železnej opone Stanislav Marton kritizuje, že pri výstavbe prvej časti nič nepovedali obciam ani ľuďom. "Keď sa hovorí o nejakom zákaze, treba vysvetliť prečo." V dokumentoch, ktoré petičný výbor poskytol, píšu, že oplotenie je neprístupný zásah do základných občianskych práv a slobôd. Starosta Kuchyne František Bujna hovorí, že ľudia do týchto lesov chodia odjakživa na huby a relaxovať.
Starosta Perneka František Bokes hovorí, že "lesy podľa ústavy a zákona patria všetkým".
Dekan kuchynsko-perneckej farnosti Ladislav Ostrák hovorí, že malá záujmová skupina - poľovníci, sa snažia získať monopol na využívanie územia len pre seba a neberú ohľad na to, že lesy patria všetkým.
Záhorákom sa nepáči, že Vojenské lesy si oplocujú územie napriek tomu, že ho nevyužívajú na cvičenia. Hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle tvrdí, že potrebujú aj túto časť areálu, lebo pri cvičeniach potrebujú ochranné pásma. "Aj keď sa v ochranných pásmach necvičí, musíme ich mať." (mm)
Poľovačka sa dá objednať
O plote, ktorý stavajú v lese na Záhorí, hovorí generálny riaditeľ Vojenských lesov ŠTEFAN DROZD.
Prečo potrebujú mať Vojenské lesy oplotené územie?
"Ide o vojenský obvod, do ktorého nemôžu vstupovať ľudia, ako sa im zachce. Môžu tam ísť len ak majú povolenie vydané prednostom vojenského obvodu. Doteraz sa to nedodržiavalo, ľudia si zvykli tam voľne chodiť. Lenže pri vstupe do lesov sú všade tabuľky o zákaze vstupu. Napriek tomu tam ľudia chodili."
Lenže časť, ktorú ohradzujete, sa už nevyužíva na vojenské účely. Prečo to teda robíte?
"Vojenské lesy sú na to, aby obhospodarovali les vo vojenských obvodoch. Platí zákon o vojenských obvodoch. My sa staráme o ošetrenie lesa, zver, vodné plochy. Je na armáde, či si chce vojenské obvody nechať, alebo nie."
Les nikdy oplotený nebol a vždy tam ľudia chodili práve preto, že nebol využívaný na vojenské účely...
"Ľudia tam chodili na vlastnú zodpovednosť, inak tam nemajú čo chodiť. Oni sa búria preto, že zver, ktorá vychádza z lesa na ich lúky, už vychádzať nebude a nebudú mať čo strieľať. My si oplotíme len zvernicu."
Kedysi si svoje lesy, poľovné revíre oplocovala aristokracia. Z kauzy na Záhorí sa dá vyčítať, ako keby štát preberal túto úlohu a začína si robiť oplotené územia v lesoch.
"To nie je pravda. Pozrite sa, koľko je zverníc v Čechách."
Keby si každý majiteľ oplotil svoj kus lesa, neboli by na Slovensku lesy plné plotov?
"Na to dáva súhlas ministerstvo pôdohospodárstva podľa schváleného projektu. Plot nestaviame samovoľne. Na Záhorí máme 29-tisíc hektárovú výmeru, tak si myslím, že oplotenie 2200 hektárov nie je také strašné."
Chodieva do tohto priestoru poľovať niektorý z ministrov, napríklad minister obrany?
"Pokiaľ viem, tak nie, ale poľovať v tomto priestore môže každý občan, ktorý má platný lístok, zbrojný preukaz a objedná si poľovačku. Presne tak, ako to bolo doteraz a ako je to v každom inom revíre. My chceme do toho vniesť len normálne vzťahy, nič viac." (rf)