V Spišskom Hrhove na východnom Slovensku by sa mali vyrábať aj náhradné dielce pre lode. |
Americká finančná skupina Simonstein & Henriks Finance Corporation chce postaviť na zelenej lúke závod na výrobu dielcov pre autá, nákladné autá a lode.
Gerard Henri Leroux, šéf tohto projektu s názvom Nordman povedal, že hľadali vhodnú krajinu v strede Európy a pre Slovensko sa rozhodli, lebo má stabilnú ekonomiku, spoločne s agentúrou Sario našli lokalitu "aj kvalitnú pracovnú silu".
Firma po značkou Nordman bude vyrábať dielce na návesy, prívesy a nákladné autá zo sklenených vlákien, ale aj panely na stavbu lodí, lietadiel či vlakov. "Tieto materiály sa v Európe začali používať len nedávno," povedal Leroux.
Robotizovanú továreň postavia Američania za 16,5 miliardy a požadujú na to vyše 100-hektárový pozemok, samotná továreň však zaberie asi pätinu.
Hoci Američania by mohli žiadať štátnu pomoc takmer 3,6 miliardy korún (necelých 22 percent z celkovej investície), stačí im len 794 miliónov. Od štátu žiadajú peniaze na budovanie inžinierskych sietí, prípravu územia a projektové činnosti.
Vyjednávanie o štátnej podpore sa ešte neskončilo, ale minister financií Ivan Mikloš povedal, že ak budú investičné zmluvy v poriadku, "nebude dôvod nepodpísať ich". Na tlačovú konferenciu prišiel aj premiér Mikuláš Dzurinda.
Na Spiši je 17-percentná nezamestnanosť, Američania plánujú dať prácu do roku 2010 vyše tisícke ľudí. Prvých 50 firma naberie už tento rok. Výroba sa má spustiť v roku 2008.
Riaditeľ Sario Milan Juráška ocenil, že investícia bude na východe Slovenska, kde významne ovplyvní miestnu ekonomiku.
Analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian povedal, že Slovensko môže ťažiť z toho, že má druhú najlacnejšiu pracovnú silu v Európskej únii. Ešte nižšiu má síce Rumunsko a Bulharsko, ktoré čoskoro vstúpia do únie, ale podľa Kotiana je našou výhodou kvalitnejšie podnikateľské prostredie.
V investičnom projekte pritom využije iba niečo vyše štvrtiny z dostupnej štátnej pomoci.
Autor: ANNA KOŠUTHOVÁDANIEL CVEČEK