Spoločnosť Yukos Finace B. V. totiž zrušila predaj svojho podielu v Transpetrole ruskej Rusnefti, na ktorom sa dohodli vo februári.
"Dohoda sa neuskutoční," vyhlásil včera predseda predstavenstva materskej spoločnosti Jukos Viktor Geraščenko. Zmenu postoja vysvetlil tým, že slovenská vláda s týmto predajom nesúhlasila.
Náš protimonopolný úrad pritom ešte v máji povolil predaj 49 % akcií ruskej spoločnosti. Vláda však mala právo do polovice roka 2007 obchod vetovať.
Podiel 49 percent akcií Transpetrolu v roku 2002 kúpilo medzinárodné konzorcium Jukos, vedené Michailom Chodorkovským. Ten bol však medzičasom odsúdený pre daňové úniky, hoci analytici poukazovali na súvislosť s jeho politickými ambíciami. Konzorciu dnes hrozí bankrot a rozpredáva svoj majetok.
O podiel na Transpetrole má pochopiteľný záujem ruská strana, keďže tým získa významnú výhodu na európskom energetickom trhu. Pre Slovensko to znamená zvýšenú energetickú závislosť od Moskvy.
Ak by vláda chcela odkúpiť akcie naspäť, stálo by ju to zhruba 3 miliardy korún. To je približne cena, za ktorú Yukos chcel predať svoj podiel v Transpetrole Rusnefti.
Minister hospodárstva Jirko Malchárek nechcel pre médiá špekulovať, či sa zvýšili šance, aby akcie Transpetrolu odkúpil náš štát späť.
Minister sa má so zástupcami Yukosu stretnúť na budúci týždeň. "To bude tá správna chvíľa na výmenu informácií," povedal.
O situáciu sa zaujíma aj Európska únia. Transpetrol ako majiteľ slovenskej časti ropovodu Družba má strategický význam pre prepravu kaspickej ropy z čiernormorského terminálu v ukrajinskej Odese na Západ. Ruský producent ropy by ako akcionár Transpetrolu mohol prepravu konkurenčnej ropy blokovať.
Firma Rusnefť sa včera odmietla k správe vyjadriť.
(iš, sita, reuters, r)