Tri knihy svedectiev

Pred týždňom si hŕstka ľudí pripomínala vznik slovenského štátu, no existuje aj iné, smutnejšie výročie, ktoré bolo dôsledkom toho prvého: koncom marca uplynulo šesťdesiat rokov od začiatku transportov židovského obyvateľstva zo „samostatného“ štátu ...

Pred týždňom si hŕstka ľudí pripomínala vznik slovenského štátu, no existuje aj iné, smutnejšie výročie, ktoré bolo dôsledkom toho prvého: koncom marca uplynulo šesťdesiat rokov od začiatku transportov židovského obyvateľstva zo „samostatného“ štátu do koncentrákov. Na túto tému sa už popísalo veľa, no čoraz sporadickejšie pribúdajú svedectvá tých, čo prežili hrôzy táborov smrti a rozhodli sa zanechať potomkom vlastné svedectvo.

Dnes chcem porozprávať o troch knihách, ktoré patria do kategórie spomienok na tieto časy nepredstaviteľnej krutosti. Iba jedna z nich má, najmä v druhej polovici, atribúty umeleckého diela, tie dve sú len prerozprávaním faktov. Literatúra však pre nás nie je v tomto prípade prvoradá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ladislav Porjes, ktorý po smrti rodičov v útlom detstve vyrastal na východnom Slovensku, je autorom spomienok Josele a tí ostatní (Albert Marenčin - PT, Bratislava 2001). Hoci rámcovo zachováva chronológiu udalostí, ktoré zažil, predsa len vyčleňuje jednotlivé príbehy a skladá ich do mozaiky plnej napätia, zvratov, prekvapení a nedobrovoľných dobrodružstiev. Už samotný výpočet jeho „pôsobísk“ dokazuje dramatickosť jeho života: od nútených prác vo svätojurskom Šúre cez pracovný tábor v Seredi, úteky, pobyty v nemocnici, v ilegalite na falošné doklady, koncentrák v Osvienčime, únik až po záchranu. Porjes, ktorý sa stal po vojne novinárom a pracovníkom rozhlasu, pripomína, že aj potom ho židovský pôvod stál dvakrát miesto: v čase protisionistických procesov a po okupácii 1968.

SkryťVypnúť reklamu

Správa Harolda Saundersa Spravodlivosť bola ďaleko (SNM, Múzeum židovskej kultúry, Bratislava 2001) sa začína dosť podrobnou históriou jeho rodnej Bratislavy, najmä z hľadiska židovskej komunity a špeciálne jeho rodiny, jej spôsobu života, zvykov a rituálov. Svoju knihu určil synom i vnukom a spomínaním chce trochu, ako sám hovorí, zmierniť „aj svoj pocit viny, že tak dlho mlčal“. Autor sa vysťahoval hneď po vojne do Anglicka, aby bol od tragédie svojich najbližších čo najďalej.

Saundersove memoáre dobre vykresľujú atmosféru, ktorá v Bratislave vládla tesne po vyhlásení protižidovských zákonov a následne aj pri deportáciách, ani po rokoch mu neunikli mnohé podrobnosti, sprevádzajúce surové rozdeľovanie rodín, každodenný boj o prežitie, utrpenie, smrť naokolo, cestu z koncentráku späť. Ak platí, že pamäť si zachováva z mladosti to najkrajšie, autor sa nemal na čo pamätať, a preto sa aj zdráhal písať. V jeho rozprávaní je toľko hrôzy, že si ju ťažko čo len predstaviť. Skutočnosť predbehla i najbujnejšiu fantáziu.

SkryťVypnúť reklamu

Tretia kniha Vojak č. 151 autora Alexandra Breuera (to isté vydavateľstvo) sa odohráva takmer výlučne na Slovensku. Je to rovnako memoárové pásmo, v ktorom autor rekonštruuje svoje neuveriteľné osudy. Vtedy mal „sedemnásť rokov a tvár trinásťročného“, nevyzeral vôbec na Žida, a to mu zachránilo život, lebo sa stal „synom pluku“ Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy. Musel však bývať s vrahmi - jeden z nich sa mu dokonca pochválil, ako v Kremničke zastrelil jeho rodičov - a byť svedkom ich vyčíňania. Breuerova kniha má v sebe silný emocionálny náboj, ale autor si napriek tomu zachováva vecný tón i pri opise situácií, pri ktorých človeka mrazí v chrbte. Keby to nebolo prežité, neuverili by sme. Takisto ako Porjes aj Breuer zahŕňa do svojich memoárov povojnové roky, keď bol z viacerých dôvodov nútený odísť do Izraela.

SkryťVypnúť reklamu

Týchto niekoľko kusých poznámok chce len upozorniť na knihy, ktoré sa síce žánrovo dajú zaradiť do literatúry faktu, ale ich význam spočíva skôr v mravnom memente.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu