
Minister hospodárstva Ľubomír Harach včera informoval vládu o vývoji zahraničného obchodu a platobnej bilancie. Podľa guvernéra NBS Mariána Juska by sa možno už na budúci týždeň mohli ministri zaoberať aj opatreniami, ktoré budú reagovať na nepriaznivý vývoj obchodu. V súlade s odporúčaniami Medzinárodného menového fondu pôjde o fiškálne opatrenia. Jusko vylúčil, že by sa mohlo hovoriť o znovuzavedení dovoznej prirážky. FOTO-TASR
BRATISLAVA - Po niekoľkých mesiacoch nezamestnanosť konečne klesla. Jej registrovaná miera dosiahla vo februári 20,71 percenta a na úradoch práce bolo prihlásených 560 200 ľudí, čo bolo o 3700 menej ako v januári. „Mierny medzimesačný pokles ku koncu mesiaca spôsobil nízky februárový prílev - najnižší za posledných šesť rokov - a na útlmové zimné obdobie relatívne vysoký odlev z evidencie,“ hodnotí situáciu Národný úrad práce.
Podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka sú príčinami vysokej nezamestnanosti najmä sezónne faktory. „Evidencia úradov práce je v týchto mesiacoch doplnená o pracovníkov typicky sezónnych odvetví hospodárstva, ako je napríklad stavebníctvo,“ hovorí Blaščák.
Podľa neho svoje zohráva aj pokračujúca reštrukturalizácia priemyslu. „Pri medziročnom miernom raste priemyselnej produkcie sa zvyšuje tlak na produktivitu práce, a teda aj na udržanie toho istého objemu práce s nižším nárokom na pracovnú silu,“ vysvetlil analytik.
Jeho predpoklad potvrdzujú aj štatistiky Národného úradu práce. Z celkového počtu nových nezamestnaných prišlo vo februári na úrady práce 19,7 percenta pracovníkov priemyslu a 9,8 percenta pracovníkov v stavebníctve.
Podporu berie každý piaty nezamestnaný. Priemerná výška podpory v nezamestnanosti dnes presahuje 3300 korún. „Priemerný počet poberateľov podpory sa už štvrtý mesiac kontinuálne zvyšuje, pričom ku koncu februára dosiahol 88 525. Už šiesty mesiac sa predlžuje aj priemerný čas poberania podpory, pričom vo februári to bolo päť a pol mesiaca,“ uzatvára Národný úrad práce.
TOMÁŠ VELECKÝ