
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Magvaši prišiel so svojím nápadom vlani v septembri. Bránil sa, že nejde o zastavenie privatizácie, ale len o jej iný spôsob, ako plánovala vláda. Predať sa malo len 24 percent akcií podniku, ďalších 25 percent akcií by dostala Sociálna poisťovňa a využila by ich na budovanie nového dôchodkového systému.
Štát predal plánovaný 49-percentný balík akcií plynární (výnos z predaja 25 percent použije na dôchodkovú reformu) a Magvaši vládny model predaja konzorciu ruského Gazpromu, nemeckého Ruhrgasu a francúzskeho Gaz de France podporil rovnako ako ostatní ministri SDĽ. Proti bol len jeho stranícky šéf Pavel Koncoš. Na naše otázky odpovedá minister práce, sociálnych vecí a rodiny PETER MAGVAŠI.
Hoci ste mali vlastný návrh privatizácie SPP, napokon ste spolu s ostatnými členmi vlády hlasovali za predaj 49 percent akcií. Nesklamali ste predsedu strany Pavla Koncoša?
„V konečnom dôsledku som získal podporu pre svoj zámer, že z predaja SPP potrebujeme dostať čo najviac na dôchodkovú reformu. Oproti pôvodnému rozhodnutiu vlády sme získali o 11 miliárd korún viac. Mal som predstavu, že investor, ktorý SPP získa, musí z dlhodobého hľadiska zabezpečiť zvýšenie hodnoty podniku ako celku. Teda aj tých 51 percent akcií, ktoré zostali v rukách štátu. A taký investor tu je.“
Predseda strany teda nepochopil vaše argumenty?
„Mám uznesenie republikového výboru strany z Bolešova, kde sa hovorí, že SDĽ podporí privatizáciu, ak sa naše pripomienky zapracujú do transakčných dokumentov. Moja argumentácia v prospech predaja je taká, že sme v septembri dokázali zablokovať rast cien pre obyvateľstvo, na dôchodkovú reformu som získal viac, dosiahol som, že z dvadsiatich pripomienok bolo sedemnásť zapracovaných do transakčných dokumentov, z toho šestnásť som formuloval ja. Názor som teda nezmenil. Naopak, tí, ktorí pripravovali dokumenty k privatizácii, sa v konečnom dôsledku prispôsobili môjmu názoru zo septembra 2001.“
Koncoš vás teda pochopil?
„Členovia vlády za SDĽ napísali vyhlásenie o privatizácii SPP. Na jeho tvorbe sa podieľal aj minister Koncoš. Povedal, že nám vôbec neberie to, že sme sa takto rozhodli. Ale povedal tiež, že na protest proti priebehu privatizácie, bude hlasovať proti predaju SPP. Odvtedy som sa s ním nerozprával.“
Všetci ministri za SDĽ boli za, len predseda strany proti. Navonok to musí na ľudí pôsobiť ako vážny rozpor. Nemyslíte?
„Prijímam názor Pavla Koncoša, že chcel vyjadriť protest proti priebehu privatizácie. Stranícke orgány už v septembri zaviazali ministerku financií, aby informovala, ako pracuje riadiaca komisia. Urobila to až 12. decembra. Strana teda nebola informovaná. Pripomienky by sme totiž boli dokázali formulovať aj v septembri. Je škoda, že ministerka Schmögnerová pracovala sólo a nevyužila kolektívny rozum v SDĽ.“
Predseda strany napriek tomu svojich ministrov kritizuje. Vraj sa nemusíte objaviť ani na voliteľných miestach do parlamentu, ak sa dá vôbec v prípade SDĽ hovoriť o voliteľných miestach.
„To sú také zvraty, ktoré sú skôr parafrázou ako skutočnou realitou.“
Vy chápete svoju úlohu, ktorú ste zohrali pri privatizácii SPP, ako víťazstvo?
„Určite. Považujem to za víťazstvo.“
Presvedčíte o tom víťazstve aj členov SDĽ?
„Som o tom presvedčený. V sobotu som bol na okresnej konferencii SDĽ v Liptovskom Mikuláši a presvedčil som.“
SDĽ však nezískala vo verejnosti body z privatizácie SPP, jej popularita nestúpa. Ako si to vysvetľujete?
„Na tie podprahové preferencie nemá rozhodujúci vplyv len otázka privatizácie SPP, ale i turbulencie odohrávajúce sa v celom ľavicovom spektre.“
Veríte, že SDĽ sa ešte podarí nepriaznivú situáciu zvrátiť?
„Za šesť mesiacov sa dá vrátiť nádej a aj dôvera.“