BRATISLAVA – Výrobky z polyvinylchloridu (PVC) sa budú na Slovensku vyrábať oj o šesť rokov. Parlament včera zrušil svoje nedávno prijaté rozhodnutie o zákaze výroby a dovozu výrobkov z PVC. Úplný zákaz PVC bol podľa časti odborníkov i poslancov pritvrdý.
Zákaz prišiel so zákonom o odpadoch v máji. Slovensko sa malo podľa neho stať od roku 2008 prvou krajinou na svete, kde by bola úplne zakázaná výroba, dovoz aj vývoz PVC i výrobkov z tohto materiálu.
Okamžite po prijatí zákona o odpadoch začala časť odbornej verejnosti kritizovať prílišnú tvrdosť legislatívnej úpravy. Podobný názor mali aj poslanci parlamentného výboru pre hospodárstvo, ktorí zrušenie zákazu doplnili do vládneho návrhu zákona o prevencii závažných priemyselných havárií. Minulú stredu zrušenie spolu so zákonom odsúhlasila i väčšina poslancov v pléne.
„Pri prijímaní návrhu sme sa pozerali na hospodárske aspekty, dostali sme stanovisko ministerstva hospodárstva a hospodárskych subjektov. K takémuto zneniu zákona sa kriticky vyjadrovali aj významní hodnostári Európskej únie,“ tvrdí o zrušení zákazu predseda výboru Jaroslav Volf.
Zmenu rozhodnutia parlamentu nevníma tragicky ani minister životného prostredia László Miklós. Ako povedal pre agentúru SITA, úplný zákaz PVC si bude môcť Slovensko dovoliť možno o dvadsať rokov.
S úplným zákazom nesúhlasila ani Spoločnosť priateľov Zeme. „Presadzovali sme len zákaz využívania PVC pri výrobe obalov,“ tvrdí jej koordinátor Ladislav Hegyi. Podľa neho je však nespochybniteľné, že PVC je pre ľudské zdravie škodlivé. „Jediným výrobkom z PVC, ktorý sa nedá nahradiť iným materiálom, sú krvné vaky.“
Výrobcovia často hovoria, že zákaz výroby ohrozí zamestnanosť v dotknutých regiónoch. Podľa Hegyiho zahraničné štúdie dokazujú, že v podnikoch, kde prešli na výrobu modernejších materiálov, zamestnanosť stúpla.
Predkladateľom zákazu bol predseda Strany zelených na Slovensku Ladislav Ambróš: „Aj v zahraničí je trendom znižovanie spotreby PVC. Chceli sme, aby boli naši výrobcovia konkurencieschopní aj po zmene podmienok na trhu, aby nedopadli ako naši zbrojári začiatkom 90. rokov.“ Podobný názor má aj Ján Budaj, Slovensko vraj mohlo aspoň raz predstihnúť okolité ekonomiky.
Odborník na výskum plastov František Mátel s názorom, že PVC škodí životnému prostrediu, nesúhlasí: „Technológia pri výrobe je dnes taká pokročilá, že už prakticky nedochádza k úniku žiadnych škodlivých látok.“
Zákaz PVC bol aj prekážkou voľného obchodu. „Po roku 2008 by sa k nám nemohli dovážať napríklad autá, pri výrobe ktorých bolo použité PVC, a to je v súčasnosti nepredstaviteľné,“ hovorí Mátel.
ROMAN PATAJ