BANSKÁ ŠTIAVNICA – Celkove jedenásť prípadov hepatitídy typu A, teda žltačky, zaznamenali epidemiológovia v poslednom období v banskoštiavnickom okrese. Šesť z nich sa vyskytlo v osade Šobov, ďalšie tri prípady sú z neďalekého Svätého Antona. V nemocnici je tiež chlapec z obce Prenčov a muž z Banskej Štiavnice
Ako nás informovala Eva Striežová z odboru epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu v Žiari nad Hronom, posledný prípad zaznamenali v piatok. Ďalší vývoj choroby nedokážu presne prognózovať, lebo má dlhý inkubačný čas – až 50 dní.
Časť Šobov, kde žijú prevažne rómske rodiny, považuje mesto Banská Štiavnica už niekoľko rokov za neriešiteľný problém. Životný štandard v tunajších panelákoch je veľmi nízky, hygienické podmienky vo väčšine bytov sú nevyhovujúce. „Snažili sme sa urobiť maximum, aby sa choroba nešírila ďalej,“ konštatuje Striežová. Epidemiológovia situáciu pravidelne monitorujú. V Šobove, kde žije asi 155 obyvateľov, zaočkovali všetkých gamablobulínom. Lekári robia pravidelné kontroly.
Medzi chorými, ktorých hospitalizovali na infekčnom oddelení Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, boli aj žiaci štiavnických škôl. Tu tiež museli prijať opatrenia na zamedzenie vzniku ochorenia. Spolužiakov chorých detí zaočkovali a sú v karanténe.
Obyvatelia v Šobove sa snažia rešpektovať nariadenia hygienikov a aj poslednú zásobu chloramínu na dezinfekciu si rozobrali. O chorobe vedia iba málo, takže odborníci im musia všetko podrobne vysvetľovať. Mierna panika zavládla aj v úradoch, ktoré obyvatelia Šobova navštevujú. Aj tu sa snažia pracovníci dezinfikovať kľučky a chodby.
Podľa Evy Striežovej je infekčná žltačka typickou chorobou špinavých rúk a dôslednou hygienou sa jej dá veľmi dobre predchádzať. Odborníci zatiaľ pátrajú po príčine ochorenia.
Medzi výskytom žltačky v Šobove a neďalekom Sv. Antone zrejme nie je podľa odborníkov súvislosť. V tomto prípade išlo o rodinu s dobrým hygienickým štandardom. Infekčná hepatitída sa považuje za závažné ochorenie, lebo môže prejsť až do chronického poškodenia, prípadne zlyhania pečene. Prvými príznakmi sa podobá chrípke, neskôr sa pridruží nechutenstvo, žltnutie kože a očných bielok, zažívacie problémy. Ochorenie si vždy vyžaduje hospitalizáciu.
KVETA FAJČÍKOVÁ