
Mikuláš Konopka.
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
ný vrhač získal v roku 1998 titul juniorského majstra sveta, v rokoch 1999 a 2001 sa stal európskym šampiónom do 23 rokov.
Konopkova atletická krivka, rovnako ako jeho brata-dvojičky kladivára Miloslava, stúpala pozvoľne, ale systematicky. Atlét až do tejto zimnej sezóny nezaznamenal žiadne výrazné skoky, hoci sa zlepšoval. V hale sa posunul z minuloročných 19,85 cm na viedenských 20,87 m. Ani to ale neklalo oči, lebo rodák z Rimavskej Soboty drží slovenský rekord na otvorenom štadióne z vlaňajška 20,66 m. Vtedy, 31. mája v Ostrave na Zlatej tretre ho tiež dopingovo testovali - negatívne. Pretekár tvrdí, že súčasný pozitívny dopingový nález je omyl, a veľmi radi by sme jeho slovám verili. Aj v športe platí právnická prezumpcia neviny, kým nález nepotvrdí aj B-vzorka. Faktom však je, že história atletiky prakticky nepozná prípad dopingového prehrešku na anaboliká, ktorý by B-vzorka vyvrátila.
Práve v našej atletike bol v roku 1997 prípad podobný nepotvrdenému zneužitiu anabolík. Prekážkar na 400 metrov Radovan Holúbek mal mierne zvýšený pomer hladiny medzi testosterónom a epitestosterónom, ale ešte na hranici fyziologického normálu. Pretekára tri razy testovali a konštatovali negatívny nález. Mladú banskobystrickú skokanku Zuzanu Šmehýlovú zasa pred rokmi „nachytali“ pre požitie efedrínu. Išlo však o chybnú lekársku terapiu.
Hlavný odborník pre telovýchovné lekárstvo SR, primár kliniky telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice v Bratislave MUDr. Pavel Malovič nám o účinkoch stanazololu povedal: „Ide o anabolický steroid, ktorý sa používa dlhodobo. Anabolické steroidy napomáhajú budovanie svalovej hmoty, umožňujú vyššiu záťaž a urýchľujú regeneráciu. V bežnej medicíne sa predpisujú pri poúrazových stavoch, keď vzniká atrofia svalstva. Ide však o malé a prísne kontrolované množstvá.
Anabolické steroidy nepatria medzi dopingové látky len z hľadiska nárastu svalovej hmoty a účinkov, ktoré som spomínal. Majú nebezpečné vedľajšie účinky. Posúvajú hormonálnu rovnováhu mužov smerom k ženskosti, ich uživatelia majú problémy s erekciou. Po druhé, konzumenti anabolík prepadajú záchvatom agresivity a zúrivosti. Poznám takéto prípady aj z fitnescentier. A čo je najvážnejšie, anaboliká spúšťajú rakovinotvorný proces, zasahujú pečeň.
Vedecké, i keď, prirodzene, neetické dávkovanie môže po istom čase účinok anabolík skryť, aj keď ich používanie býva dlhodobé. Antidopingové laboratória sú však dnes už také vybavené, že to ide veľmi ťažko. Použitie anabolického steroidu stanozololu jednorazovo alebo krátkodobo pred pretekmi nemá žiadny význam.“
PETER FUKATSCH