
Polícia žiada občanov o pomoc pri zisťovaní totožnosti vraha. Meral 175 cm a vážil približne 80 kg. Mal súmernú tvár, ostrú bradu, dlhší a mierne špicatý nos, sivomodré oči. Vlasy mal tmavohnedé s prešedivenými spánkami. Na sebe mal tmavohnedý krátky baraní kožuch, tmavomodrú šuštiakovú súpravu s modro-bielymi pruhmi, čierny rolák s nápisom SPD Sacramento. Na koženom opasku mal puzdro na zbraň, na hlave čiernu koženú šiltovku. Obuté mal čierne zimné členkové topánky. Na krku mal zelenú šnúrku s dvomi príveskami: jeden v tvare dvojkoruny s náboženským motívom, druhý zo žltého kovu v tvare kríža.
BRATISLAVA - Účastníci prestrelky na hraniciach zažili výnimočnú stresovú situáciu, ktorá môže zanechať na ich psychickom stave vážne následky. Podobne môžu dopadnúť aj ich najbližší kolegovia. Podľa veliteľa útvaru v Humennom, kam vojaci patria, v útvare zatiaľ žiadne psychické problémy nezaznamenali, a tak nebolo potrebné požiadať o lekársku pomoc.
Mimoriadne riziko v podobných prípadoch hrozí práve vojakom základnej služby. Podľa psychologičky z ministerstva vnútra Viery Vlkovej sa u tých, čo prežili, môže vyskytnúť posttraumatická stresová porucha.
Psychológovia z ministerstva už s ňou majú skúsenosti - v roku 1999 poskytovali pomoc vojakom základnej služby, ktorí sa podieľali na odstraňovaní následkov povodní vo východoslovenských obciach.
„Postihnuté osoby trápia nočné mory, úzkosť, pocity strachu, potenie, triaška, ťažkosti s koncentráciou, nespavosť a emocionálna otupenosť. Príznaky môžu prerásť až do fyziologických prejavov, ako sú bolesti hlavy, závraty a zažívacie ťažkosti,“ hovorí Vlková. „Sme schopní a ochotní okamžite postihnutým pomôcť, ale najskôr nás o to musia kompetentní požiadať.“
Od začiatku roka platí rozkaz ministra o psychologickej príprave policajtov na mimoriadne situácie. Jej súčasťou má byť i systém odbornej pomoci v prípadoch, akými bola pondelňajšia streľba pri obci Koromľa na východe Slovenska.
(rp)