BRATISLAVA - Voliči Smeru nevedia, čo sa bude s ich hlasom diať po voľbách. Predstavitelia strany nevylučujú povolebnú spoluprácu so žiadnou stranou, ktorá vstúpi do parlamentu. Predseda Smeru Robert Fico na rozdiel od minulosti volí stratégiu otvorenej náruče.
Ak sa však volebné výsledky budú približovať súčasným preferenciám, Smer sa bude musieť rozhodnúť, či zvolí spoluprácu s opozičnými stranami HZDS a SNS, alebo dá prednosť ľavo-pravej koalícii. Najčastejšie sa ako potenciálni partneri spomínajú KDH a SMK.
Kým Smer nedáva voličom takmer žiadne posolstvo o svojej povolebnej línii, HZDS je o niečo jasnejšie. Podpredseda hnutia Milan Urbáni včera povedal, že "hádam by sme nešli s komunistami". Predseda HZDS Vladimír Mečiar cez víkend odmietol podporiť trojblok KDH, SDKÚ a SMK.
Slotova SNS má jasno v jednom: nevládla by s SMK.
Pravica je dnes konkrétnejšia. SMK a KDH odmietajú vo vláde KSS, SNS a Mečiarovo HZDS. Dzurindova SDKÚ okrem komunistov nechce tiež HZDS vo vláde, pripúšťa však, že jeho program je prijateľnejší ako program Smeru.
Politici Smeru tvrdia, že na ich postupe voči voličom nie je nič nekorektné. Miroslav Číž povedal, že podľa výsledkov volieb sa bude Smer snažiť o čo najlepšie zrealizovanie volebného programu.
"Dnes nemôžem voličovi vzhľadom na pomery povedať, s kým by som chcel a s kým nie." Podľa Číža v minulosti boli na politickej scéne politické tábory vyhranené, ale dnes je koaličný potenciál vysoký a "musíme z toho vychádzať".
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič povedal, že "nikoho nechceme vylúčiť, lebo tí, ktorí sa dostanú do parlamentu, sú demokraticky zvolenou stranou". Smer si je podľa Čaploviča vedomý, že bude musieť zľaviť z programu, ide len o to, z čoho ustúpi tak, "aby nesklamal voličov".
Český politológ Jiří Pehe si myslí, že by bolo dobré, keby voliči vedeli, ako sa strany po voľbách zachovajú. Slovensko bolo podľa neho vo výnimočnej situácii pred minulými voľbami, keď sa vytvorila pravicová vláda.
Dnes sa však podľa Peheho situácia zmenila, lebo sa vytvorila silná ľavica v podobe Smeru. Preto nie je také dôležité, aby voliči nevyhnutne vedeli, s kým by strany išli do koalície. "Povaha politiky je nakoniec viac-menej centristická a robia sa povolebné kompromisy," povedal Pehe.
Pehe hovorí, že teraz sú politici "v ošemetnej situácii, lebo keď jasne povedia, s kým pôjdu do koalície a s kým nie, tak si zatvárajú veľa dverí pre povolebné rokovania a hlavne odrádzajú niektorých voličov".
Pehe spomenul príklad Strany zelených v Česku. Keď povedala, že je ochotná ísť do koalície aj s ODS, tak obmedzila svoj voličský potenciál, lebo mnoho voličov zelených zmýšľa ľavicovo a pre nich bola spolupráca s ODS neprijateľná.
(sp)