Podpredseda Smeru Igor Šulaj nedávno pre SME povedal, že by 25-percentnú daň mali platiť tí, čo zarábajú nad milión ročne, ďalší podpredseda Robert Kaliňák však cez víkend v TA3 už hovoril o príjme nad 600-tisíc.
Ak by Smer uvažoval o hranici, ktorú spomenul Kaliňák, týkalo by sa to ľudí s mesačným príjmom nad 50-tisíc v hrubom. Tých je na Slovensku asi 40-tisíc.
Ekonóm Pavol Kárász považuje časté zmeny názorov predstaviteľov Smeru na "vysoko nadštandardný príjem" za signál, že "je to len také populistické strieľanie".
Zvyšovať dane tým, čo viac zarábajú, považuje Kárász za "absolútny nezmysel", lebo to zabrzdí rozvoj strednej vrstvy, "ľudia budú pracovať menej, aby platili nižšie dane".
Je otázne, či sa Smeru podarí svoju myšlienku presadiť, ak by vstúpil do vlády. Väčšina strán totiž zrušenie rovnej dane nepodporuje, dokonca ani ekonóm HZDS Sergej Kozlík. Okrem Smeru iba SNS hovorí o vyššom zdanení ľudí s privysokými príjmami.
Proti sú KDH a SMK, ktoré by teoreticky mohli so Smerom po voľbách vytvoriť koalíciu. Podpredseda KDH Július Brocka povedal, že by s návrhom Smeru nesúhlasili, lebo súčasný daňový systém je "veľmi atraktívny".
Zrušenie rovnej dane odmietol aj Gyula Bárdos z SMK s tým, že "návrhy Smeru sú populistické".
Podľa Kárásza má Smer pre svoje návrhy veľmi zlú povesť v odborných finančných kruhoch v zahraničí, ktoré aj preto považujú Smer za "horšiu partiu, ako boli v 90. rokoch mečiarovci", a Kárász s nimi súhlasí.
Sociológ Marián Velšic si myslí, že Smer sa snaží získať podporu tej časti voličov, ktorá "veľmi citlivo reaguje na sociálnoekonomické dosahy reforiem", inými slovami, že Fico stavil na závisť chudobnejších voči bohatším.
Aj politológ Miroslav Kusý hovorí, že Fico využíva slovenský fenomén závisti. Návrh k rovnostárstvu povedie podľa neho k úpadku ekonomiky. "Treba mať určité zdravé sociálne cítenie, ale tieto návrhy pravdepodobne s tým nemajú nič spoločné."
Autor: Ľuboš JančíkIGOR STUPŇAN