Ľavicový aj pravicový blok získal zhodne po 100 poslancoch a politici už začali hľadať riešenie. Najčastejšie sa hovorí o zmene počtu poslancov, ktorá by absolútnu paritu medzi oboma blokmi nabudúce znemožnila.
Zástupcovia parlamentných strán považujú premenu párnej dvestočlennej snemovne za nepárnu za relatívne jednoduchú cestu. Najčastejšie hovoria o znížení počtu poslancov o jedného na 199 alebo zvýšenie na 201. Podobne sa zachovali Švédi v roku 1973, keď ich voľby rozdelili poslanecké kreslá medzi pravicu a ľavicu v pomere 175:175. Švédsko potom znížilo počet poslancov o jedného, na 349, aby sa táto situácia nabudúce neopakovala.
Poslanci ODS aj ČSSD považujú narušenie párneho počtu mandátov za riešenie pre remízové situácie, nie však pre stabilitu vlád. "Kontroverzné zákony, prestupy poslancov, udržanie väčšiny, to všetko by nepárny počet poslancov nevyriešil," hovorí poslanec za ČSSD a právnik Stanislav Křeček.
Podľa poslanca ODS, tieňového ministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila, jediným "skutočným riešením je až prechod na väčšinový volebný systém alebo minimálne posilnenie väčšinových prvkov" v súčasnom proporčnom volebnom systéme.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ