Programy sociálnych demokratov a občianskych demokratov sa líšia hlavne v poňatí daňového a odvodového systému. FOTO - ČTK
Porovnanie volebných programov dvoch najsilnejších politických strán v Česku - ČSSD a ODS - nedáva jednoznačnú odpoveď, či by "rivali" vedeli vládnuť spolu. Aj podľa lídrov oboch strán by hlavným problémom bol programový nesúlad. Na adresu reforiem, o ktoré sa usiluje Topolánkova ODS, líder ČSSD Jiří Paroubek napríklad pred týždňom povedal: "Zabránim rovnej dani, školnému, platbám u lekára a zničeniu Zákonníka práce."
V čom nie je zhoda
Najzásadnejší rozpor medzi ODS a ČSSD sa javí v otázke daňového systému. Občianski demokrati by presadzovali nižšie dane a jednotnú daňovú sadzbu fyzických a právnických osôb vo výške 15 percent, sociálni demokrati "aj do budúcnosti trvajú na tom, že chrbticou systému musí zostať progresívne zdaňovanie fyzických osôb".
Navyše, o svojom programe je ČSSD celkom proti znižovaniu daňového bremena. "Sme toho názoru, že úroveň daní a poistného dosiahla úroveň, ktorá neumožňuje ďalšie razantné zníženie bez výrazných negatívnych dosahov." Keďže ODS by rada presadila aj nižšie zdravotné a sociálne poistné, v zhode nedochádza ani tu.
Sociálni demokrati obhajujú majetkovú daň, občianski sú za zrušenie dane z darovania, dedičstva, z prevodu nehnuteľnosti, z kapitálových príjmov a úrokov.
ODS chce uľahčiť podnikanie. "Sme za zrušenie zbytočných byrokratických predpisov, ako je minimálna daň a povinné registračné pokladnice." ČSSD naopak "trvá" na uzákonenom zavedení registračných pokladníc.
Odlišný je aj spôsob, akým chcú obe strany dosiahnuť hospodársky rast. ODS je za celkovú zmenu českej ekonomiky, zlepšiť ju chcú napríklad aj spomínaným znížením odvodového a daňového zaťaženia. ČSSD zásadnú zmenu odmieta.
"Za kľúčový faktor konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu považujeme sociálnu súdržnosť," tvrdí.
V súdržnosti vidí zásadnú odlišnosť od svojich ideových odporcov, ktorí "stavajú svoju koncepciu iba na čo najväčšom odmedzení akejkoľvek regulačnej funkcie štátu".
Občianski a sociálni demokrati sa pozerajú inak aj na DPH. ČSSD chce zachovať zníženú sadzbu DPH pre sociálne citlivé položky, ODS chce zaviesť nulovú DPH na základné potraviny a lieky.
V čom je prienik
Napriek rozdielnym názorom na daňový a odvodový systém, administratívu s ním spojenú by chceli zjednodušiť obe strany.
ODS chce zaviesť jedno miesto pre výber daní, zdravotného a sociálneho poistenia. ČSSD by zas cez jediné kontaktné miesto rozvíjala komunikáciu medzi podnikateľmi a verejnými inštitúciami.
Ani v otázke podpory práce a riešenia nezamestnanosti by nemal byť zásadný problém. Česká pravica by ju chcela znížiť na polovicu, teda zhruba na 5 percent, ČSSD na 6, čo by bolo výrazne pod priemerom únie.
ODS ČSSD
Rozdiely
jednotná daň 15 % progresívne zdanenie fyzických osôb
zníženie zdravot. a sociálneho poistenia ponechanie súčasnej úrovne odvodov
zrušenie povinných registračných ponechať povinnosť registračných
pokladníc pokladníc
nulová DPH na základné potraviny a lieky ponechať zníženú DPH pre sociálne
citlivé položky
hospodársky rast na základe znižovania hospodársky rast na princípe
odvodov sociálnej súdržnosti
Podobnosti
jedno miesto pre výber daní, jedno miesto pre komunikáciu
sociálneho a zdravotného poistenia medzi podnikateľskou a verejnou sférou
zníženie nezamestnanosti na polovicu zníženie nezamestnanosti na 6 %
(zhruba 5 %)
zatraktívniť prácu starších ľudí daňové bonusy s cieľom motivova na prácu
podporovať rozvoj špičkového školstva, podpora školstva a možnosť
ponechať súčasné výdavky na školstvo celoživotného vzdelávania