Privatizácia letísk čaká už len na rozhodnutie Protimonopolného úradu. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
BRATISLAVA - Hoci 60-dňová lehota, v ktorej mal Protimonopolný úrad schváliť alebo odmietnuť spojenie bratislavského a viedenského letiska, uplynie vo štvrtok, rozhodnutie zatiaľ nepadne. Keďže ide o zložitý prípad, predsedníčka úradu Danica Paroulková schválila, že lehotu si predĺži do 14. augusta. Denník SME sa to dozvedel z dôveryhodného zdroja. Úrad chcel pôvodne svoje rozhodnutie oznámiť až zajtra.
Stále teda nie je isté, či 66-percentný balík akcií bratislavského a košického letiska získa konzorcium TwoOne, v ktorom sa spojili viedenské letisko Schwechat, rakúska Raiffeisen Zentralbank a česko-slovenská investičná skupina Penta. Rakúsky protimonopolný úrad so spojením letísk súhlasil už začiatkom apríla.
Augustový termín je hraničný. Vláda totiž stanovila, že ak úrad do 15. augusta nerozhodne, začne rokovať s konzorciom Abertis, ktoré skončilo v konkurze druhé a výberová komisia ho navrhla ministrovi dopravy Pavlovi Prokopovičovi za náhradníka. Tvoria ho španielska firma Abertis, britský prevádzkovateľ letísk TBI a slovenská investičná skupina J&T.
Úrad podrobnosti o rozhodovaní zatiaľ tají. "Ku konaniu nemôžem nič bližšie povedať," povedal jeho hovorca Miroslav Jurkovič. Viedenské a bratislavské letisko sú od seba vzdialené len asi 40 kilometrov, ich spojenie preto vyvoláva obavy zo vzniku monopolu v regióne Bratislava - Viedeň. Monopolné postavenie by mohlo viesť k rastu letiskových a ďalších poplatkov.
TwoOne tvrdí, že obavy sú neopodstatnené, a že jeho stratégiou bude práve zvýšiť cenový rozdiel medzi letiskami, aby sa zatraktívnilo bratislavské letisko pre cestujúcich i aerolinky. "Sme presvedčení, že napriek predĺženej lehote dospeje Protimonopolný úrad k záverečnému rozhodnutiu v čo najkratšom čase tak, aby sme letisko dokázali pripraviť na nadchádzajúcu letnú sezónu," píše vo vyhlásení konzorcium TwoOne.
Štát by získal z predaja 66 percent akcií letísk konzorciu TwoOne 11,4 miliardy korún. Pri licitácii v poslednom kole navýšilo svoju pôvodnú ponuku o viac ako 4,5 miliardy. Ak úrad nerozhodne v prospech TwoOne a letiská získa Abertis, štát dostane necelých
7 miliárd korún. Cena však nebola jediným kritériom súťaže.
Čo úrad skúma* Hlavnou úlohou Protimonopolného úradu je zistiť, či by spojenie viedenského a bratislavského letiska obmedzilo hospodársku súťaž na tzv. relevantnom trhu. Podľa antimonopolného zákona je to "priestorový a časový súbeh ponuky a dopytu takých tovarov, ktoré sú na uspokojenie určitých potrieb z hľadiska užívateľa zhodné alebo vzájomne zastupiteľné".
*Jednou z hlavných otázok je, či úrad posudzuje z hľadiska ochrany hospodárskej súťaže viedenský a bratislavský letecký trh spolu. Zatiaľ to však neprezradil.
*Protimonopolný úrad môže v prípade pochybností od konzorcia požadovať záväzok, že sa zdrží takého konania, ktoré by bolo v rozpore s ochranou hospodárskej súťaže. Vtedy by koncentráciu schválil s výhradou.
*Ak v priebehu konania úrad dospeje k záveru, že spojenie letísk môže obmedziť hospodársku súťaž, privatizáciu neschváli.
Ponuka TwoOne
za akcie | 6,90 |
investície | 8,28 |
dodatková ponuka | 4,53 |
spolu | 19,71 |
príjem štátneho rozpočtu | 11,43 |
Poznámka: Ide o ponuku za letisko
v Bratislave aj v Košiciach.
Zdroj: ministerstvo dopravy