Armstrong (vľavo) a Vinokurov počas Tour de France 2005. FOTO - SITA/AP
Profesionálny cyklistický tím Liberty Seguros španielskeho manažéra Manola Sáiza získal najmä vďaka politickým kontaktom svojho kapitána Alexandra Vinokurova šancu pokračovať v činnosti. Ako sme informovali minulý týždeň, v súvislosti s podozreniami zo zapletenia do dopingovej aféry okolo španielskeho lekára Eufemania Fuentesa stratil tím jazdiaci s licenciou Pro Tour svojho hlavného sponzora a jeho ďalšia existencia bola ohrozená. Vedenie tímu v piatok oznámilo, že novým hlavným sponzorom sa stáva kazašská finančná skupina Astana, jedna z piatich najväčších spoločností krajiny, zažívajúcej vďaka jej prírodným zdrojom v poslednom období ekonomický rozmach.
Sponzorská zmluva bola uzatvorená na tri roky s opciou na ďalšie tri, tím bude vystupovať pod názvom Astana-Würth. Významným sprostredkovateľom celej operácie bol kazašský premiér, ktorý je aj prezidentom tamojšieho cyklistického zväzu. Jeho cieľom bola podpora Vinokurova a jeho účasti na Tour de France, kde Alexander tento rok patrí do okruhu horúcich favoritov.
Účasť družstva na Tour môže však ešte skomplikovať skutočnosť, že v jeho vedení naďalej zostal Manolo Sáiz, čo sa organizátorom TdF neveľmi pozdáva. Sáiza španielska polícia v posledných dňoch niekoľkokrát vypočúvala v súvislosti s dopingovým podozrením, zostáva však na slobode. Sáizov tím Liberty Seguros sa dostal do zlého svetla už v roku 2005, keď bol jeho jazdec Roberto Heras usvedčený z dopingu a za používanie EPO potrestaný dvojročným dištancom, pričom dodatočne prišiel aj o víťazstvo na Vuelte.
Sevillovi veria
Dopingový škandál sa medzitým rozšíril aj do ďalších tímov Pro Tour. Vedenie T-Mobile predložilo všetkým jazdcom deklaráciu, v ktorej majú čestným vyhlásením vyjadriť, že nijakým spôsobom nespolupracovali s Fuentesom. Podpísal ju aj Oscar Sevilla, špičkový španielsky jazdec, ktorý bol v súvislosti s Fuentesom viac ráz spomínaný. Podľa správ španielskych médií mal byť Sevilla identifikovaný na záberoch skrytej kamery, ako navštevuje kliniku, v ktorej má ordináciu doktor Fuentes. Sevilla obvinenia popiera a uvádza, že len navštívil iného lekára. Vedenie
T-Mobile v sobotu oznámilo, že Sevillovi verí. Je však možné, že Španiela napokon radšej na Tour de France nenominuje.
Dvaja dočasne v ofsajde
Podobnú stratégiu zvolilo aj vedenie tímu Phonak. Dvaja z jeho topjazdcov, bývalý majster sveta v časovke Kolumbijčan Santiago Botero a druhý z tohtoročného Gira Španiel Enrique Gutierrez boli tiež spomínali v súvislosti s Fuentesom a jeho metódami krvného dopingu. Phonak oznámil, že po konzultácii s oboma pretekármi dospelo vedenie tímu k rozhodnutiu nenominovať ich na nijaké podujatie, až kým sa celá vec nevyjasní. Botero a Gutierrez nie sú suspendovaní ani potrestaní, len v záujme pokojnej prípravy členov družstva nebudú zatiaľ štartovať.
L'Équipe ďalej obviňuje Armstronga
Francúzsky športový denník L'Équipe aj po zverejnení tzv. Vrijmanovej správy trvá na svojich dopingových obvineniach sedemnásobného víťaza Tour. Medzinárodná cyklistická federácia (UCI) poverila vyšetrením manipulácie s Armstrongovými vzorkami právnika Emila Vrijmana, predsedu holandskej antidopingovej agentúry. Ten vo svojej 123-stranovej správe Armstronga zbavil obvinenia z používania dopingu pri jeho prvom víťazstve na Tour v roku 1999.
Kým UCI Vrijmanove výsledky uspokojili, L'Équipe v úvodníku uvádza, že v správe nevidí žiadne argumenty, ktoré by redakciu prinútili ustúpiť od Armstrongových obvinení. Podobné stanovisko zastáva aj šéf Svetovej antidopingovej agentúry Dick Pound, podľa ktorého je "Vrijmanova správa tak neobjektívna a neprofesionálna, že hraničí s fraškou".
Na vysvetlenie treba pripomenúť, že hoci v roku 1999 bol erytropoteín (EPO) už zakázaný, nedal sa ešte hodnoverne laboratórne dokázať. Odobrané vzorky však zmrazili a po niekoľkých rokoch pre výskumné účely anonymne analyzovali. Reportérom francúzskeho denníka sa potom pod falošnou zámienkou podarilo vylákať od UCI podklady, na základe ktorých priradili niektoré z pozitívnych vzoriek Armstrongovi.
Vrijmanovej správe jej kritici vyčítajú, že sa vôbec nesnaží zistiť, či vzorky pozitívne testované na EPO skutočne patrili Armstrongovi - namiesto toho vyšetruje, ako sa dôverné informácie z UCI dostali do novín a na verejnosť a kto je za to zodpovedný. (jk)