SR dostane päť rokov na daň na cigarety a výnimku na pálenice
BRUSEL 20. marca (SITA) - Slovensko si v rámci kapitoly dane, ktorú uzavrie vo štvrtok na ďalšom kole vstupných rokovaní v Bruseli, vydobylo viacero prechodných období a výnimiek, ktoré umožnia uplatňovanie nižších daní na energie, pálenie ovocných destil
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
átov a cigarety.
V cigaretách sa bude musieť Slovensko dostať na požadovanú úroveň spotrebných daní až päť rokov po plánovanom vstupe do EÚ, teda 1. januára 2009. Vtedy bude musieť zdaňovať 1000 cigariet spotrebnou daňou v hodnote 64 eur, pretože v únii bude už platiť nová legislatíva. Podľa starej by budúcim novým členom po uplynutí prechodného obdobia stačilo dosiahnuť 57 percentnú daň na cigarety. V prípade SR sa však tieto dve hodnoty takmer kryjú, a preto by platnosť novej legislatívy v EÚ nemala robiť Slovensku veľké problémy. Slovensko bude musieť predložiť plán postupného zvyšovania daní, keďže tie dnes tvoria iba niečo vyše 30 percent.
Slovenským vyjednávačom sa podarilo obhájiť aj záujmy páleníc, keď pre ne dosiahli trvalú výnimku na pálenie ovocných destilátov. Slovensko bude tak môcť uplatňovať zníženú spotrebnú daň (50 percent) na množstvo nepresahujúce 30 litrov ovocného destilátu na pestovateľa. Objem nad túto hranicu bude zdaňovaný 100 percentnou daňou. Aj keď postavenie slovenských páleníc sa v porovnaní so súčasným stavom zhorší, budú mať stále výhodnejšie postavenie ako napríklad ich maďarskí konkurenti, ktorých krajina súhlasila s ponúknutým návrhom EÚ. Maďarsko dostalo prechodné obdobie na zníženú daň pre pálenice produkujúce 20 hektolitrov. Takéto riešenie by bolo pre Slovensko nevyhovujúce, keďže väčšina páleníc produkuje väčšie množstvo destilátov a prechodné obdobie by sa ich tak netýkalo. Uplatnenie tohto variantu by podľa expertov viedlo k uzavretiu viacerých veľkých páleníc, ktoré by jednoducho stratili svojich zákazníkov, čo by mohlo mať za dôsledok rozvoj pálenia načierno.
Slovensko si obhájilo aj svoju požiadavku na trvalú výnimku pre nižšiu DPH na elektrickú energiu a plyn, hoci v prvom roku po vstupe sa podrobí prechodnému obdobiu, počas ktorého o túto výnimku požiada na základe príslušnej smernice EÚ. V oblasti tepelnej energie dostane Slovensko päťročné prechodné obdobie, po skončení ktorého bude musieť dnešnú 10-percentnú daň zvýšiť na 23 percent.