Kinga Gönczová sa včera stala prekvapujúco maďarskou ministerkou zahraničia. FOTO - REUTERS |
á. Pôvodným povolaním psychiatrička a dcéra exprezidenta Árpáda Göncza bola doteraz ministerka pre mládež, rodinu a rovnosť šancí. S diplomaciou nemá skúsenosti.
Liberálni slobodní demokrati dodajú troch ministrov: šéfov hospodárstva a dopravy, zdravotníctva a životného prostredia. "Moji slovenskí priatelia ma upozornili, že sa v Poľsku za posledné štyri roky v zdravotníctve nič nestalo, napriek tomu tam spotrebovali sedem ministrov. Na Slovensku, kde spravili radikálne reformy, majú štyri roky toho istého ministra," odpovedal v maďarskej televízii budúci šéf zdravotníkov Lajos Molnár na otázku, či sa nebojí, že podobne ako jeho predchodcovia nevydrží dlho vo funkcii.
Na čele ministerstva financií zostáva jeho doterajší šéf János Veres. Jeho hlavnou úlohou je zaistiť rozpočtovú stabilitu a znížiť rozpočtový schodok, ktorý bol vlani 6,1 percenta HDP, čo bolo v priemere najviac v Európskej únii. Vláda sa bude podľa premiéra snažiť do roku 2008 zaistiť podmienky na zavedenie eura.
Gyurcsány zriadil vládny výbor pre prípravu štátnej reformy pod vedením exministra financií Tibora Draskovicsa a kabinet pre štátne investície vedený podnikateľom Gordonom Bajnaim. Obe inštitúcie majú široké právomoci. Nová vládna štruktúra výrazne zvyšuje moc premiéra a väčšina ministrov je nezávislá od jeho vlastnej strany.
Výbor pre štátnu reformu má vypracovať stratégiu zefektívnenia štátnej správy. Počet pracovníkov ministerstiev by napríklad mal do dvoch rokov klesnúť o tretinu oproti súčasnému stavu. (pm)