FOTO |
zo sedačiek, obhorené slovenské noviny, kusy roztrhaných káblov, tisícky drobných úlomkov z trosiek lietadla pôsobia rovnako desivo ako pred 134 dňami. Mladá žena v slovenskej uniforme našla medzi lístím aj roztavenú dvojkorunovú mincu...
Ľadový vetrisko a neutíchajúci dážď včera bičovali Borsó, posledný kopec pred košickým letiskom, na ktorom tesne pred pristátím našlo smrť štyridsaťdva slovenských vojakov.
"Aj ja som bol v Kosove. Z misie som sa vrátil skôr ako Peter. On ostal dlhšie. A stalo sa, čo sa stalo," šepká Paľo Krištan. Peter bol jeho dvojča. Na miesto nešťastia prišiel včera aj s rodičmi prvýkrát.
Mama a otec len nemo pozerali na pahýle stromov, medzi ktorými našiel smrť aj ich syn. Stále rozmýšľajú, čo mohlo spôsobiť takú tragédiu. "Človek si myslí jedno, médiá hovoria druhé. A pravdu sa asi nikdy nedozvieme...," myslí si Paľo.
O odhalení pamätného kameňa sa Krištanovci dozvedeli od vojenského duchovného, z ministerstva nedali nikomu nič vedieť. Aj keď podľa zverejnených informácií ministerstvo vyplatilo pozostalým obetí odškodné, rodičia Petra Krištana zatiaľ nedostali ani korunu.
Novákovci postavili začiatkom mája na mieste havárie svojmu synovi Rasťovi malý pamätník. Pri kríži obloženom kameňmi horeli včera sviečky, zdobili ho čerstvé kvety. "O týždeň by mal Rastík dvadsaťsedem rokov... Stále hovoril. Nebojím sa ničoho, len toho starého lietadla. A nakoniec sa mu to stalo osudným," plače otec ďalšej z obetí.
Novákovcom už vyplatilo ministerstvo za smrť syna odškodné. Necelých 40-tisíc. "Život Rastíka žiadne peniaze nevyvážia. Skôr nás mrzí iné. Manželka dostala od bývalého ministra kondolenčný list. Zaželal jej úprimnú sústrasť k úmrtiu manžela..."
Medzi pozostalými boli aj rodičia Daniela Gumenického: "Vážim si ľudí, ktorí postavili tento pamätník. Všetci, ktorí rovnako ako náš Danko, tu dali dušu Bohu, si to zaslúžia," hovorí so slzami v očiach mama vojaka.
Pamätník postavili na mieste havárie maďarskí lesníci podľa starej tradície. Tam, kde vyhasne ľudský život, osadia pamätný kameň. A potom sa oň starajú.
Minister obrany Martin Fedor na smútočnom obrade povedal, že pamätný kameň by mal pripomínať nielen najväčšiu tragédiu v dejinách slovenskej armády, ale aj odvahu a obetavosť, ktorú slovenskí vojaci preukázali počas mierovej misie KFOR v Kosove, odkiaľ sa vracali.
Memoriál v obci Hejce by mali podľa ministra odhaliť v októbri tohto roku. Momentálne prebieha výtvarná súťaž. Uzávierka bude 21. júna.
Výstavbu memoriálu bude ministerstvo financovať z verejnej zbierky.
Občania na ňu prispeli sumou 1,2 milióna korún, milión poskytla OTP banka, ďalších 330-tisíc predstavuje výťažok z predaja DVD Posledná misia, ktorú pripravila televízia TA 3. Ministerstvo financií prisľúbilo prispieť sumou 1,2 milióna korún.
FOTO |
Niektorí príbuzní zosnulých sa na miesto, kde 19. januára spadol vojenský antonov a kde zahynulo 42 slovenských vojakov, odhodlali prísť až včera na odhalenie pamätníka. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |