Správa prichádza v čase, keď sa Kremeľ snaží neustále posilňovať svoju kontrolu nad strategickými odvetviami. Správu majú do tretieho štvrťroku tohto roku vypracovať ministerstvá hospodárstva a energetiky a ruská akadémia vied.
Prezident Vladimir Putin v posledných rokoch výrazne zvýšil štátnu kontrolu v odvetviach, ako je ropný, plynárenský priemysel, letectvo a automobilový priemysel, kde v 90. rokoch prebiehal často chaotický výpredaj. Kremeľ dnes pevne kontroluje asi tretinu ruského ropného priemyslu.
Rusko je druhým najväčším svetovým exportérom ropy. Prostredníctvom štátneho monopolu Gazprom získalo väčší podiel aj v európskom plynárenskom priemysle. Pre veľké zahraničné spoločnosti je stále ťažšie zvyšovať svoje podiely v ruských firmách. Aj existujúce projekty ruský štát dôkladne skúma a kritizuje. Moskva minulý týždeň prišla s myšlienkou, že prevezme kontrolu nad veľkými energetickými projektmi na ruskom Ďalekom východe, na ktorých spolupracujú koncerny ako Royal Dutch Shell a ExxonMobil. Priblížila sa tým k nacionalizmu v latinskoamerickom štýle.
Ministerstvo nerastných surovín sa odvolalo na analýzu zmlúv o spoločnej produkcii s veľkými ropnými koncernmi, ktorú vypracovala ruská Akadémia prírodných vied. Ide o projekt Sachalin-2 pod vedením spoločnosti Shell, Sachalin-1 pod vedením Exxonu a Charyaga, kde je vlastníkom licencie Total. Podľa analýzy projekty meškajú, sú drahšie, ako sa plánovalo, a podiel Ruska v nich je nízky. Preto akadémia navrhuje zvýšiť podiel ruských spoločností v týchto konzorciách na 51 percent.
Ruské noviny Vedomosti minulý týždeň informovali, že Putin požaduje zmeny v novom zákone o nerastných zdrojoch, aby viac ropných a plynových polí klasifikoval ako strategické. (tasr)