Na záberoch z irackého Išakí sú viditeľné strelné rany na telách malých detí. Okolnosti vojenského zásahu bude prešetrovať americká armáda. FOTO - REUTERS |
Po Hadíse, kde americkí vojaci zrejme zabili 24 civilistov, čelí americká armáda obvineniam z ďalších masakrov v Iraku. S najvážnejším prišla britská stanica BBC. Tá včera zverejnila zábery z mesta Išakí, kde malo v marci Američanom padnúť za obeť 11 civilistov. Agentúra Reuters napísala, že v máji americkí vojaci v Samare zabili troch Iračanov.
Zoznam tragédií narastá a Američania definitívne prehrávajú boj o verejnú mienku v Iraku aj v západnom svete. Ak po informáciách o Hadíse ešte reagoval iracký premiér Núrí Málikí pomerne rezervovane, teraz už Američanov otvorene kritizuje.
Videozáznam z Išakí získala BBC od irackej sunnitskej povstaleckej skupiny. Je v úplnom rozpore s verziou udalostí, ktorú predtým poskytlo americké velenie. To tvrdilo: Išlo o prestrelku, ktorá sa strhla potom, ako americkí vojaci dostali indíciu, že v dome sa nachádza prívrženec al-Káidy. Dom nakoniec podľa tejto verzie spadol a pochoval štyroch Iračanov.
No správa spísaná miestnou políciou tvrdí, že Američania úmyselne zhromaždili a postrieľali 11 civilistov vrátane piatich detí a štyroch žien. Dom následne vyhodili do vzduchu. Reportér BBC John Simpson potvrdil, že Iračania určite zomreli po strelných poraneniach. Britská televízia porovnala videozáznam s inými zábermi udalostí a považuje ich za autentické. Na záberoch sú telá malých detí so zreteľnými stopami strelných rán.
Pentagon už potvrdil, že prešetruje aj tieto udalosti a niekoľko ďalších incidentov. Agentúra Reuters informovala, že nevinní ľudia zomierali aj v Samare neďaleko Bagdadu pred tromi týždňami. Americkí vojaci tam mali zastreliť troch neozbrojených civilistov, medzi nimi aj 60-ročnú ženu a mentálne postihnutého muža. Podľa hovorcu armády zahynuli traja povstalci.
Siedmi príslušníci námornej pechoty a jeden vojak z námorníctva čelia niekoľkým obvineniam po zastrelení Iračana neďaleko Bagdadu koncom apríla. Podľa Los Angeles Times a NBC News mali vojaci všetko nastražiť tak, aby to vyzeralo, že išlo o atentátnika, ktorý sa pokúšal zahrabať bombu. V inom incidente sú vojaci z tej istej jednotky obvinení, že zranili podozrivého zajatca.
Najviac pozornosti sa stále sústreďuje na tragédiu v Hadíse z novembra minulého roka. Armáda vo štvrtok nariadila vojakom v Iraku absolvovať 30-dňový rýchlokurz bojovej etiky. Prezident George Bush vyhlásil, že vojakom a veleniu treba pripomenúť "vysoký štandard, ktorý sa od nich očakáva". "Je pre nás výzva zabezpečiť, aby skutky mála, nepoškvrnili dobrú prácu väčšiny," povedal americký vojenský veliteľ v Iraku Peter Chiarelli.
Pentagon ukončuje vyšetrovanie Hadísy a iracká vláda začala s vlastným vyšetrovaním.