Signalizačná správa pre pestovateľov

Z kôstkovín možno ošetrovať proti obaľovačovi slivkovému už iba v severnejších oblastiach republiky, do ktorých patria aj hlavné slivkové oblasti. V závislosti od nadmorskej výšky ošetrujeme od 8. do 13. júna prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, ...

Z kôstkovín možno ošetrovať proti obaľovačovi slivkovému už iba v severnejších oblastiach republiky, do ktorých patria aj hlavné slivkové oblasti. V závislosti od nadmorskej výšky ošetrujeme od 8. do 13. júna prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow a Zolone EC, ale iba vtedy, ak sme predtým nepoužili Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC.

Let obaľovača jablčného je naďalej veľmi obmedzovaný chladným a daždivým počasím, preto stále platí dôležitosť sledovania večerných teplôt (kladenie vajíčok prebieha až pri teplotách nad 17 stupňov nameraných o 22. h) alebo ešte vhodnejšie samotné kladenie vajíčok. Ak večerné teploty dosiahnu uvedenú hranicu alebo pri nájdení prvých vajíčok, odporúčame hneď ošetrovať prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu. K nim zaraďujeme Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ostatné prípravky možno použiť neskôr, približne o 7 až 10 dní po vyvrcholení letu motýľov, keď sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc, čo bude najskôr okolo 15. júna. Pripomíname však nevyhnutnosť ochrany proti chrastavitosti, ktorá má momentálne vhodné podmienky na šírenie. Odporúčame aspoň raz použiť niektorý zo systémových prípravkov. Naopak, proti múčnatke stačia kontaktné prípravky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V najvyvinutejších porastoch zemiakov sa už začali liahnuť larvy pásavky zemiakovej. Na malých výmerách možno úspešne využiť mechanický spôsob ochrany likvidáciou vajíčok a lariev. Z chemickej ochrany je veľmi účinné skoré ošetrenie, teda na začiatku liahnutia lariev, špeciálnymi prípravkami Bonus, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. Po správne vykonanom ošetrení väčšinou netreba zásah opakovať. V neskoršom vývinovom štádiu sú už tieto prípravky neúčinné. Ostatné prípravky sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi takéto prípravky patria Acord, Alifos extra, Komplet, Komplet NC, Nurelle D, Actara 25 WG, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Bancol 25 WP, Regent 800 WG a Marshal 25 EC (Pozor! Je to zvlášť nebezpečný jed!). Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu v hojnom počte navštevovať.

SkryťVypnúť reklamu

Uplynulé výdatné zrážky na celom Slovensku prajú najmä plesňovým ochoreniam na všetkých plodinách. Upozorňujeme preto na pleseň cibuľovú, proti ktorej odporúčame vykonať v tomto období prvé ošetrenie. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP, Cuprocaffaro, Kuprikol 50 a Kuprotix 20 DKV, kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Curzate K, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Ridomil Gold Plus 42,5 WP, a systémové prípravky Aliette 80 WP a Previcur 607 SL. Systémové prípravky treba použiť dva-, maximálne trikrát za sezónu. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti na rastliny.

Pestovateľov rajčiakov upozorňujeme na ošetrovanie proti plesni zemiakovej, ktorá napáda aj rajčiny. Začiatok ošetrovania býva zvyčajne 5 dní po začiatku ošetrovania skorých odrôd zemiakov. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Cuproxat SC, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran a Champion 50 WP, a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ a Ridomil Gold Plus 42,5 WP. Pri ochrane je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.

SkryťVypnúť reklamu

Na paprikách môže dôjsť k zastaveniu rastu a žltnutiu listov, ktoré nie je spôsobené chorobami ani škodcami, ale je fyziologického pôvodu ako následok chladnejšieho a vlhšieho počasia. Po oteplení sa rast obnoví a príznaky pominú aj bez zásahu pestovateľa.

Ing. STANISLAV BAROK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu