Napríklad cibuľka snežienky jarnej obsahuje toxický alkaloid. Jedovaté látky vyvolávajúce prudké hnačky a obrny sa nachádzajú aj v čemerici. Semená tohto druhu spôsobujú ťažké otravy, šťava zase dráždi kožu.
V niektorých okrasných záhradách rastie nebezpečný lykovec jedovatý. Jeho kvety vydávajú omamnú vôňu, ktorá môže vyvolať prudké bolesti hlavy. Jedovaté látky obsahujú aj cibuľky narcisov a blizny šafránu. Prudko jedovatou rastlinou je tiež štedrec obyčajný , ktorý poznáme aj pod názvom zlatý dážď. Jeho zlatožlté kvety obsahujú toxický alkaloid cytizín. Jedovatosť kvetov však prekonávajú nezrelé, fazuľovým strukom podobné plody. Ani príjemne voňajúca konvalinka voňavá nie je neškodná. Jedovaté látky, ktoré sa nachádzajú vo všetkých častiach tejto rastliny, ale najmä v červených plodoch, omamujú, vyvolávajú vracanie a časté močenie. Z odtrhnutých kvetov sa do vody vo váze uvoľňujú toxíny.
Semená ricínu obyčajného obsahujú toxalbumín. Po ich požití sa otrava prejaví až po niekoľkých hodinách, liečenie je preto mimoriadne ťažké a niekedy už po skonzumovaní jedného semena aj bezvýsledné.
Druhy obsahujúce jedovaté látky sú aj medzi okrasnými drevinami. Patrí k nim napríklad tis obyčajný a tuja - toxické sú všetky ich časti. Pri kontakte s kožou môžu vyvolať svrbenie a ekzémy, pri požití poškodzujú pečeň alebo obličky.
PhDr. VLADIMÍR ČERNÁK