Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová pricestovala včera do Viedne, kde pokračujú rozhovory o iránskom jadrovom programe. Privítala ju rakúska ministerka Ursula Plassniková, ktorej krajina predsedá EÚ. FOTO - TASR/EPA |
Budeme sa s vami rozprávať, ak zastavíte jadrový program. Rozprávať sa môžeme, ale neočakávajte, že prestaneme s obohacovaním uránu. Odkazovali si cez médiá Amerika a Irán, podľa ktorého je americká ponuka na rozhovory len "propagandou".
Analytici "dialóg" označujú za zásadný zvrat americkej zahraničnej politiky a dôležitý moment krízy Irán kontra svet. Bushova administratíva je ochotná prelomiť 26 rokov trvajúce mlčanie a pridať sa k Európanom, ktorí sa snažia o dialóg s Iránom už niekoľko rokov. Nebude to však zadarmo. Krajina ležiaca na Bushovej "osi zla" sa musí vzdať toho, čo považuje za svoje nespochybniteľné právo: obohacovania uránu. To vedie rovnako k výrobe elektriny, ako aj k zostrojeniu atómovej bomby.
Americké podmienečné áno dialógu s Teheránom a pripomienka, že ponuka nebude trvať večne, prišli krátko pred včerajším ďalším pokusom členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Británia, Francúzsko, Rusko, Čína) a Nemecka dohodnúť sa na balíčku výhod a sankcií pre Irán. Teherán má motivovať, aby sa vzdal jadrového programu. Ak to neurobí, bude čeliť sankciám OSN. Američania očakávali, že potom ako ustúpili, získajú podporu Ruska a Číny pre balíček. "Američania evidentne smerujú k tomu, aby Rusom a Číňanom predali sankcie," povedal AFP analytik Mark Fitzpatrick. Obe mocnosti doteraz vzdorovali pokusom tlačiť na Irán možnosťou sankcií, ktorých najvyšším stupňom je použitie vojenskej sily.
Američania spolu s Európanmi balíček okresali tak, aby bol prijateľný aj pre obchodných partnerov Iránu Rusko a Čínu. Podľa diplomatických zdrojov citovaných svetovými agentúrami ponúknu Iránu možnosť vybudovania ľahkovodného reaktora aj dodávky jadrového paliva z cudziny. Na druhej strane sú sankcie. Mali by fungovať vo fázach. Prvou, najmenej "neškodnou" fázou by mohlo byť zmrazenie účtov iránskych predstaviteľov v zahraničí, či zákaz vydávať im víza. Potom by mohli nasledovať ekonomické sankcie, zbrojné embargo a Američania sa nevzdali ani možnosti útoku. Vyžadoval by si novú rezolúciu OSN, ktorú by s najväčšou pravdepodobnosťou vetoval ruský a čínsky zástupca v Bezpečnostnej rade.
Americký posun vo vzťahu k Iránu sa podľa Washington Post rodil niekoľko mesiacov. Šéfka diplomacie Condoleezza Riceová dostala od prezidenta Georgea Busha zadanie: nájdite tretiu cestu. Prvou je Irán s atómovou bombou, druhou riskantný a problematický útok na Teherán. To, čo sa považuje za víťazstvo umiernených v americkej administratíve privítala aj väčšina agentúrami oslovených analytikov. Diplomati však boli skeptickí: "Je to dôležitý krok, ale ešte nie sme na konci," povedal AFP nemenovaný európsky diplomat.