KOŠICE - Občania Dobšinej sa po desaťročiach možno dočkajú likvidácie nebezpečnej haldy, ktorá vyrástla nad mestom v priebehu 70 rokov. Rozlohou 40 hektárov, obsahom 1,5 milióna ton serpentinitu, ktorý na skládku vyvážali ako vedľajší produkt ťažby azbestu v miestnom lome, a množstvom zdraviu škodlivých látok predstavuje tretiu najväčšiu ekologickú záťaž na Slovensku.
Spoločnosť Silicon chce zo serpentinitu vyrábať vo svete žiadané čisté produkty pre chemický, sklársky priemysel a výrobu stavebných látok. Jedinečnú, takmer bezodpadovú technológiu vyvinuli a odskúšali počas štyroch rokov v spolupráci s tímom odborníkov z Technickej univerzity v Košiciach.
Výstavba závodu, v ktorom sa bude serpentinit zo skládky v Dobšinej spracovávať, by sa mala začať v lete na budúci rok. Spoločnosť už dostala územné rozhodnutie, ministerstvo životného prostredia schválilo štúdiu posudzovania vplyvov ťažby a spracovania horniny na životné prostredie. Stavba si vyžiada investíciu okolo pol miliardy korún. Ťažbu plánujú postupne zvýšiť až na 30 000 ton. V závode získa zamestnanie v prvej etape 60 ľudí a nepriamo vznikne niekoľko sto ďalších pracovných miest. Podľa Neubauera spracovanie serpentinitu priláka do Dobšinej aj ďalších investorov. Záujem už prejavila ruská firma, ktorá chce vyrábať čistý kremík. Jeho zásoby predstavujú okolo pol milióna ton.
Financie chce spoločnosť získať zo štrukturálnych fondov, ale aj z bánk a z ďalších zdrojov. Návratnosť investície je pri minimálnej ťažbe 6000 ton ročne a ročnom obrate 800 miliónov korún asi šesť rokov. (sen)