Napríklad cena kontraktu ropy Brent na január 2007 je stanovená na 72,46 dolára za barel (159 litrov). Je to cena, za ktorú si obchodník kúpi ropu s dodávkou v tomto mesiaci. Ide teda o januárový kontrakt, obchodník si kúpi ropu, ktorá bude fyzicky k dispozícii v januári 2007. Dovtedy tento kontrakt môže predávať a kupovať na "futurovom" trhu, na cenách sa obchodníci dohodnú podľa dopytu a ponuky. Môže ísť aj o špekulatívne obchody.
Od cien kontraktu sa odvíja aj okamžitá, tzv. spotová cena. Je to cena za "okamžitú" ropu, s ktorou sa obchoduje na "spotových" trhoch. Na aktuálnom trhu obchodník, napríklad rafinéria, kupuje ropu, ktorá sa dá odobrať ihneď. Spotová cena závisí od ceny futurov. "Čím bližší je termín expirácie kontraktu, tým viac sa cena kontraktu blíži spotovej cene," vysvetľuje Jiří Šťastný z pražskej brokerskej firmy Colosseum.
Z dlhodobejšieho hľadiska spotové ceny kopírujú ceny termínových kontraktov, alebo sa len málo líšia. Keďže tie sú známe, dá sa dopredu očakávať, za akú priemernú cenu sa bude predávať ropa v budúcnosti. Napríklad je veľmi pravdepodobné, že v decembri môže obchodník kúpiť barel ropy na spotovom trhu za cenu blízku 72,22 dolára, ako vyplýva z grafu 2.
Ceny kontraktov investori určili podľa svojich očakávaní. Potvrdil to aj Marcel Vlna z komoditnej spoločnosti Fimex: "V cene sú už premietnuté všetky očakávania investorov."
Z krátkodobého hľadiska očakávania priamo vplývajú na spotové ceny a tie sa preto menia. Inými slovami - krátkodobý trend spotových cien sa nepodobá na trend futurov.
V poslednom čase rástli ceny ropy najmä pre obavy z ohrozenia dodávok pre problémy okolo iránskeho jadrového programu, silnejúci dopyt Číny, očakávania hurikánovej sezóny v Amerike, očakávané údaje o amerických benzínových rezervách a rozhodnutia členov OPEC o ťažobných kvótach. Všetky podobné udalosti ovplyvňujú rozhodovanie investorov, ktorí podľa nich určia ceny termínových kontraktov. (ho)