Je mladý, váži asi sto kilogramov a za deň prejde aj 30 kilometrov. Vedci mu dali neosobné meno JJ1, ale ľudia ho už premenovali na Bruna. Videlo ho len niekoľko šťastlivcov, ale pozná ho vari každý v Rakúsku, v nemeckom Bavorsku aj vo Švajčiarsku. Voľne žijúci medveď hnedý je tam senzáciou, veď posledný kus v Bavorsku zabili v roku 1835 a v Tirolsku naposledy toto zviera videli v prírode v roku 1860.
Mladý medveď najskôr spôsobil nadšenie a vítal ho aj bavorský minister pre životné prostredie. Keď roztrhal sedem oviec, minister už hovoril ako George Bush prenasledujúci šéfa al-Káidy - musíme ho dostať živého či mŕtveho, lebo môže byť nebezpečný aj pre ľudí. Medveď má na svedomí okrem oviec ešte kurín, niekoľko úľov a kozu. Záchranári zo Svetového fondu na ochranu prírody sa mu snažia nastražiť pasce, aby ho ušetrili pred zastrelením.
Verejnosť asi najviac na Brunovi obdivuje jeho schopnosť zmiznúť z miesta, kde ho práve hľadajú. Prvýkrát ho zazreli okolo 10. mája v rakúskom Voralbersku, potom sa presunul do Bavorska a len čo začalo platiť povolenie na odstrel, zamieril do Tirolska.
Čo ho však stále ženie na nové miesta? Zrejme láska. Bruno sa cíti sám a hľadá si samičku, myslia si zoológovia. Nezanedbateľná je aj rodová dispozícia, slovinskí rodičia José a Jurka i Brunov brat JJ2 patria medzi medvede, ktoré vypustili v talianskom Trentine, aby tam obnovili miestnu populáciu. Z regiónu v podhorí Álp sa však rozbehli do širokého okolia a Brunov súrodenec bol na vandrovke po Švajčiarsku už vlani.
Momentálne na Bruna číha tím expertov v rakúskom okrese Schwaz aj s návnadou a klietkou. Sami priznávajú, že vlastne vôbec nevedia, kde Bruno je. Možno sa už zasa cez horské hrebene pustil na výlet do Bavorska.
MAREK CHORVATOVIČ