Jan Železný sa počas oštepárskej súťaže mračil, ale po nej s úsmevom podával publiku ruky. FOTO - ČTK |
Ostravská Zlatá tretra nemá šťastie na počasie. V utorok síce nelialo ako pred rokom, spadlo iba pár kvapiek, ale ortuť v teplomeri klesla ešte hlbšie, až na sedem stupňov.
"Túžila som po svetovom výkone roka, ale v tom chlade neprichádzal do úvahy," krčila plecami ruská stípliarka Tatiana Petrovová. "Aj ja som úplne vymrzla," priznávala Poľka Anna Rogowska, ktorá sa pokúša o nemožné - nahnať strach žŕdkarskej fenoménke Ruske Isinbajevovej. "Boli to moje tretie preteky sezóny a zasa som na nich vymrzla a zmokla," sťažovala sa ruská olympijská šampiónka Natália Sadovová, hoci do tretice zvíťazila a hodila toľko, ako tento rok ani jedna diskárka sveta.
Jej krajan Sergej Makarov našiel v zlom aspoň niečo dobré: "Hádzali sme v chlade, ale aspoň nám fúkal priaznivý vietor." Americký prekážkar Terrence Trammell však preklínal aj vietor. Odfúkol mu svetový výkon roka 13,19, lebo vetromer po finále behu na 110 m prek. vyčíslil jeho silu na 2,2 m/s. "Skvelý čas na také podnebie. Ale najviac ma potešilo, že som beh v tej zime prežil bez ujmy na zdraví," poznamenal.
Namiesto ohlasovaných piatich sa v 45. ročníku chýrneho vítkovického mítingu zrodili "len" tri jednotkové svetové výkony roka.
Atletické hviezdy otepľovali hrejivé masážne emulzie, kým diváci sa zohrievali tlieskaním. Do hľadiska ich prišlo čosi vyše desaťtisíc, ale nie všetci v ňom vydržali až do finále, keď sa s nimi lúčil Jan Železný.
Legendárny oštepár štartoval na Zlatej tretre jedenásty raz a naposledy. Deväťkrát vyhral, raz bol druhý a raz tretí - ako naprotiveň v deň, keď sa lúčil. "Veľmi som chcel hodiť ďalej ako len za 83 metrov, ale nedokázal som sa uvoľniť," hneval sa. "Nádejal som sa, že aspoň jeden pokus uletí, ale - neuletel." Napriek tomu to nepochybne bol od neho poctivý výkon. "Poctivé pivo, poctivý výkon," znel nápis na plechovkách, ktoré na odchode rozdávali divákom. Plechovka od Plechovky, ako Železného už dávno prezývajú atletickí kamaráti.
Všetci utorňajší víťazi dostali pôvabnú krištáľovú tretru. Česká oštepárska legenda napriek tretiemu miestu pozlátenú. Právom, je ambasádorom tohto mítingu. Podobne ako nezabudnuteľný ukrajinský žŕdkar Sergej Bubka. O rok už bude Železný sedieť na závideniahodne vybavenom vítkovickom štadióne vedľa svojho kolegu z Medzinárodného olympijského výboru na čestnej tribúne.
Zlatá tretra v novom rankingu atletických mítingov nemá prívlastok "super". Figuruje však medzi dvoma tuctami tých, ktoré IAAF zaradila do World Athletics Tour. Hviezdy jej ostali verné. Marocký kráľ míle Hicham El Guerrouj si ju dokonca vybral za jedno zo šiestich dejísk svojej rozlúčky s veľkou atletikou. Drží si totiž vysokú úroveň a divácku priazeň naprotiveň rankingu, počasiu, ba i drobným chybám krásy. MARIÁN ŠIMO
Pobosorované ostravské tri kilometre
V utorňajšom ostravskom chlade mrzli nielen ruky, ale aj mozgy. Rozhodcov aj bežcov. Keňan Paul Kipsele Koech s úsmevom a so zdvihnutými rukami preťal cieľovú čiaru, tváriac sa, že je víťazom behu na 3 km prekážok. Spomalil a zastal. Za ním aj Maročan Abdelkader Hachlaf. Časomer sa však nezastavil. Keby, bol by to svetový rekord ako hrom. Na ukazovateli kôl však svietila jednotka. Pravda, tá na ňom svietila aj kolo predtým. Vtedy ju Koech bral vážne, teraz nie. Prvá sa spamätala mladučká rozhodkyňa. "Ďalej, ďalej, ešte jedno kolo," durila Keňana. V obraze bol len rakúsky stípliar Günther Weidlinger bežiaci na treťom mieste. Nedal sa zmiasť, bežal ďalej a - vyhral. "Uznávam, boli to bláznivé preteky, ale vyhral som ich a zabehol som si v nich limit na európsky šampionát," konštatoval racionálne uvažujúci Rakúšan, ktorému namerali 8:25,67. "Toto sa mi ešte nikdy neprihodilo," krútil hlavou "poškodený" Koech, bronzový medailista aténskej olympiády.
Tri kilometre boli v utorok v Ostrave akoby pobosorované. O čosi neskôr v rovnako dlhom, akurát hladkom behu, predčasne dvíhal ruky na znak víťazstva Joseph Ebuya. Z ničoho nič začal šprintovať na opačnej rovinke, predbehol Etiópčana Tarika Bekeleho a na méte označujúcej 200 m do cieľa sa oddal pocitom víťaza. Brat slávneho Kenenisu na ozajstné víťazstvo ani nemusel finišovať. Ebuyu ospravedlňuje, že má iba osemnásť... (mo)
Fakty Zlatej tretry
3 svetové výkony roka
3000 m: Priscila Jepletingová
(Keňa) 8:40,55
výška: Blanka Vlašičová
(Chorv.) 200 - vyrovnaný
disk: Natalia Sadovová
(Rus.) 67,24
2 európske výkony roka
800 m: Dmitrijs Milkevičs
(Lot.) 1:45,73
3000 m prek.: Günther
Weidlinger (Rak.) 8:25,67
3 slovenské výkony roka
800 m: Jozef Pelikán 1:51,08
800 m: Jozef Repčík 1:49,15
oštep: Marián Bokor 77,74