AMSTERDAM - Bývalý juhoslovanský a srbský prezident Slobodan Miloševič nezomrel na otravu, ale nedostatočné dodržiavanie bezpečnostných pravidiel mu umožnilo svojvoľne brať nepredpísané lieky. Konštatuje haagsky Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Experti sa líšia v názore, či mu chirurgický zákrok mohol zachrániť život.
Miloševiča našli mŕtveho
11. marca vo svojej celej väznice
ICTY, kde bol od roku 2002.
"Nezistilo sa nič, čo by podporilo tvrdenia, ktoré zazneli v niektorých médiách, že pán Miloševič bol zavraždený, predovšetkým jedom," konštatuje interná správa tribunálu o Miloševičovej smrti. "Nemožno robiť záver, že tí, ktorí ho liečili, mu neposkytli náležitú starostlivosť."
Spiklenecké teórie o tom, že bývalého prezidenta zabili, sa šírili medzi jeho prívržencami v Srbsku. Holandskí experti však už v apríli dospeli k záveru, že Miloševič zomrel na srdcový infarkt.
Odmietal brať niektoré predpísané lieky a menil predpísané dávkovanie iných. "Bral tiež nepredpísané lieky," konštatuje správa ICTY.
Po tom, čo tribunál umožnil bývalému juhoslovanskému prezidentovi, aby sa obhajoval sám, dostal súkromnú kanceláriu s telefónom a počítačom, v ktorej sa mohol stretávať so svedkami a
s právnikmi. Jeden z ruských svedkov pripustil, že mu prepašoval nepredpísané medikamenty. Správa ICTY pripúšťa, že takýto systém, ktorý umožil Miloševičovi, aby sa obhajoval sám, zľavil z bezpečnostných zásad.
Miloševič čelil obvineniam z vojnových zločinov, zo zločinov proti ľudskosti a z genocídy, ktorých sa údajne dopustil počas vojen v 90. rokoch minulého storočia po rozpade Juhoslávie.
(čtk)