Ľudia v oblastiach zničených zemetrasením sú teraz odkázaní na pomoc. FOTO - REUTERS |
JOGJAKARTA - Do indonézskych oblastí postihnutých sobotňajším zemetrasením začala včera naplno prúdiť zahraničná pomoc. Počet obetí zemetrasenia sa už odhaduje na viac ako 5400 ľudí. Podľa záchranárov je málo pravdepodobné, že pod troskami domov nájdu ďalších.
Napriek značne poškodenému terminálu sa včera podarilo obnoviť prevádzku letiska v
Jogjakarte. Začali tam pristávať lietadlá s humanitárnou pomocou. Miestnym lekárom už pomáhajú aj zdravotnícke tímy z Číny, Taiwanu a Malajzie. Včera sa k nim pridalo aj 40 francúzskych lekárov. Okrem finančnej pomoci sľúbili vyslať svojich lekárov z vojenskej základne na japonskej Okinawe aj Spojené štáty.
Na Indonézsku žiadosť o pomoc už reagovalo 22 štátov. Prezident Susilo Bambang Yudhoyono preložil dočasne svoju kanceláriu do Jogjakarty. Varoval, že pri nakladaní s pomocou nebude tolerovať korupciu: "Nedovolím zneužiť ani jediný dolár."
Podľa odhadov prišlo počas zemetrasenia o domovy 130 000 ľudí, niektoré zdroje uvádzajú až 200 000.
Kým do Jogjakarty či do najviac zničeného Bantulu už pomoc prúdi, podstatne horšie sú na tom odľahlejšie oblasti. Mnoho ľudí tam strávilo bez prístrešia na silnom daždi už tretiu noc. Niektorí žobrú pri cestách aspoň o trochu peňazí, za ktoré by si kúpili základné potreby.
Zemetrasenie so silou 5,6 stupňa magnitúda postihlo včera odľahlú provinciu Papua na východe krajiny, agentúry však našťastie nijaké obete ani zranených nehlásili. V Indonézii však pribúda ľudí, ktorí sa infikovali vírusom vtáčej chrípky. Vedci včera varovali, až ak sa nepodarí dostať situáciu pod kontrolu, môže vírus zmutovať a vyvolať pandémiu. (čtk, reuters, ma)