BRATISLAVA - Cudzinci objavili slovenskú architektúru, nakupujú u nás historické budovy a rekonštruujú ich. Za dva roky, odkedy sa stalo Slovensko členom Európskej únie, kúpili už desiatky historických domov, v ktorých plánujú aj bývať.
Najväčší záujem majú o Banskú Štiavnicu, Levoču a ďalšie mestá na Spiši, ale úrady si presné štatistiky o počte domov predaných cudzincom nevedú.
Pamiatkari tvrdia, že na rozdiel od slovenských majiteľov či firiem sú zahraniční kupci ohľaduplnejší k starej architektúre a pri rekonštrukcii poslúchajú ich pokyny.
Ľuboslav Škoviera zo Štátneho pamiatkového ústavu povedal, že v Banskej Štiavnici za posledné dva roky kúpilo "hlavne kaštiele" niekoľko cudzincov. Záujem majú najmä Rakúšania, Briti, Španieli či Francúzi.
Pamiatkari síce nemajú úplný prehľad, v 1. Banskoštiavnickej realitnej kancelárii nám však povedali, že tretina zo všetkých klientov sú práve cudzinci. Kupujú napríklad byty v meštianskych domoch, ktoré pre nich zrekonštruujú slovenské firmy.
Pamiatkový úrad v Levoči vie o niekoľkých predajoch domov v centre mesta a noví zahraniční majitelia chcú požiadať štát o dotáciu v rámci projektu Obnovte si svoj dom. Na dotáciu majú rovnaký nárok ako slovenskí občania.
Väčšie historické stavby sa predávajú menej. V poslednom čase kúpila kaštieľ v obci Trstín istá cyperská spoločnosť. Kaštieľ vo Veľkých Uhercoch zasa od prezidentskej kancelárie pred časom kúpila rodina Thonetovcov, ktorá ho vlastnila v druhej polovici 19. a na začiatku 20. storočia.
Od vstupu Slovenska do Európskej únie v máji 2004 môže každý občan štátu únie u nás nakupovať nehnuteľnosti bez akýchkoľvek obmedzení a k vybaveniu formalít im stačí cestovný pas.