Hoci na naše pomery je zatiaľ dosť nepredstaviteľné postaviť si v priebehu života dva i viac domov, Ing. arch. Miro Minca z bratislavského ateliéru MIMI`S DESIGNIS to nepokladá za kacírsku myšlienku. Jeho ateliér v spolupráci so spoločnosťou GONDA - 1. tesárskou súkromnou firmou ponúka klientom výstavbu montovaných rodinných domov na báze dreva, pripravených na nasťahovanie už za tri mesiace. Práve montovaný dom môže byť aj vďaka svojej priaznivej cene 20,5-tisíc Sk za m2, štartovacím bývaním napríklad pre mladých, ktorí si neskôr, pri zmene rodinných či finančných pomerov budú ďalej riešiť svoju bytovú situáciu.
Dobrá cena a krátkosť výstavby sú vkladom, vďaka ktorému si drevostavby nachádzajú svojich priaznivcov nielen medzi mladými. V novom katalógu montovaných rodinných domov, s ktorým sa klienti budú môcť stretnúť v mnohých realitných kanceláriách i spoločnostiach ponúkajúcich výstavbu rodinných domov vo viacerých prímestských oblastiach, je pätnásť typizovaných domov. Päť z nich sú novinky vrátane domov väčšej veľkostnej kategórie určených napr. ako dvojgeneračné bývanie. Architektonický ateliér MIMI`S DESIGNIS však môže navrhnúť projekt podľa individuálnych potrieb každého klienta.
Pri minuloročnom prieskume trhu s montovanými domami sa ukázalo, že sa pri ich výstavbe objavujú problémy pri poskytovaní hypotekárnych úverov. Dôvodom bolo to, že súdni znalci oceňujúci stavby nemali katalóg, podľa ktorého by mohli hodnotiť montované domy. ,,Riešenie tohto problému sme prezentovali na seminári súdnych znalcov na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Práve na ňom sme zorganizovali prednášku s prezentáciou technológie výstavby montovaných domov a súdni znalci získali informácie o rozšírení katalógov ponúkajúcich typizované rodinné domy. V nich sa už budú nachádzať aj drevostavby,“ vysvetlil Ing. Rastislav Hanuštiak zo spoločnosti GONDA - 1. tesárskej súkromnej firmy.
Zaujímavé sú však aj komplexné služby pripravené pre záujemcov o výstavbu montovaných domov. Snahou je zabezpečiť klientom „full servis“ nielen pri realizácii stavby, ale získajú pomoc aj pri hľadaní pozemku i vybavovaní hypotekárneho úveru. ,,Cieľom je vytvoriť most medzi realitnými kanceláriami, nami ako realizátormi a bankami poskytujúcimi hypotekárne úvery,“ skonštatoval Ing. Hanuštiak. Pri kontakte s bankami sa usilujeme vytvoriť nový systém tzv. garančného vkladu. Uloženie finančných prostriedkov by bolo zárukou pre stavebníka, že jeho peniaze budú firme vyplatené až po splnení dohodnutých podmienok a stavebná firma by zasa mala istotu, že potrebné peniaze existujú a dostane ich vtedy, keď splní to, čo sa zaviazala dodať v zmluve o dielo. Takýto systém by mal odstrániť problém dôvery a nedôvery medzi klientom a realizátorom. *