BRATISLAVA – Investori, ktorí vstupujú do SPP, nemajú záujem pokračovať v dotovaní štátneho rozpočtu osobitným odvodom zo zisku. „Toto krížové subvencovanie sa teraz zastaví,“ povedal pre nemecký denník Handelsblatt prezident Ruhrgasu Burckhard Bergmann. Podľa neho je na západné pomery absurdné, aby podnik odviedol zo zisku po zdanení ešte ďalších päť miliárd korún do štátneho rozpočtu a skončil preto so stratou 0,4 miliardy korún. Naráža tým na výsledky vlaňajšieho hospodárenia SPP, do ktorých mali investori možnosť nahliadnuť ešte predtým, ako podali záväzné ponuky.
Podľa informácii denníka SME plynárne v minulom, roku hospodárili so ziskom 0,4 miliardy korún.
Mimoriadne postavenie SPP v ekonomike Slovenska sa premietlo aj do mimoriadneho prístupu vlád k zdaňovaniu jeho ziskov. Na rozdiel od iných podnikov si tak štát okrem bežnej dane z príjmov nárokoval aj takzvaný osobitný odvod do štátneho rozpočtu. Jeho výška z roka na rok narastala, i keď samotný zisk plynární výrazne kolísal.
Od tohto roka vláda s osobitným zdaňovaním SPP končí. Tento fakt sa v zákone o štátnom rozpočte uvádza medzi hlavnými faktormi, ktoré ovplyvnia príjmy štátu. Osobitný odvod sa nahrádza inkasom dividend z akciových spoločností, v ktorých má štát väčšinu. Pôjde pritom najmä o SPP a Slovenské telekomunikácie. Zároveň bola horná hranica týchto príjmov ohraničená tromi miliardami korún. Posledný rok, keď sa osobitný odvod uplatňoval, však Dzurindov kabinet ešte využil. Jeho vlaňajšia výška dosiahla rekordných päť miliárd korún.
TOMÁŠ KURTANSKÝ