Malých akcionárov nemusí príliš trápiť aktuálna situácia na burzách. Ak však nechcú prísť o svoje skromné dividendy, mali by si v Centrálom depozite cenných papierov aktualizovať adresy trvalého pobytu. FOTO - TASR/EPA
BRATISLAVA - Malí akcionári, ktorí vlastnia cenné papiere z prvej vlny kupónovej privatizácie, stále môžu na dividendách zarobiť aj niekoľkotisíc korún. Môže sa im však stať, že pre vlastnú nedbalosť sa k svojim peniazom nedostanú, a to vtedy, ak sa presťahujú a zabudnú nahlásiť svoju novú adresu Centrálnemu depozitáru cenných papierov.
Zábudlivcom potom akciové spoločnosti posielajú poštou informáciu o vyplácaní dividend alebo špeciálne poštové poukážky na nesprávnu adresu. "Takýchto ľudí môžu byť rádovo stovky," povedal predseda výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Roman Scherhaufer.
Zásadná je aktualizácia údajov
Rovnaké pravidlá na vyplácanie dividend za akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie má i Česko, lebo akcie ľudia získali ešte počas federácie. Za zmenu údajov v registri majiteľov účtov cenných papierov zodpovedajú výlučne ich majitelia, upozorňuje riaditeľ českého Strediska cenných papierov Bedřich Janáček. Keď svoje údaje neaktualizujú, o dividendy prídu.
Slovenský centrálny depozitár eviduje 1,2 milióna majiteľov účtov cenných papierov, ktorí vlastnia aspoň jeden cenný papier. "Drvivá väčšina z nich vlastní akcie spoločností, ktoré získali v kupónovej privatizácii," povedala Dagmar Kopuncová z odboru stratégie a medzinárodných vzťahov Centrálneho depozitára.
České stredisko podľa Janáčka eviduje takmer 116-tisíc právnických a fyzických osôb zo Slovenska, ktoré vlastnia akcie českých firiem. Pri vyplácaní dividend postupujú spoločnosti rovnako v prípade Čechov i Slovákov. Fyzické osoby dostanú informáciu na domácu adresu. Právnickým osobám väčšinou peniaze prevedú na účet po splnení úradných formalít.
Dividendy počkajú štyri roky
Keď majiteľ akcií zmení bydlisko a neskoro zistí, že mal nárok na dividendy, môže sa k svojim peniazom dostať, ak do depozitára alebo spoločnosti, ktorej akcie vlastní, nahlási osobne svoje aktuálne údaje. Musí pritom preukázať svoju totožnosť hodnoverným dokladom - občianskym preukazom, pasom.
Scherhaufer upozorňuje, že ak akcionári, ktorí zmenili bydlisko, ani nevedia, kde akcie majú, nemajú šancu zistiť, že sa dividendy vôbec vyplácajú.
Podľa zákona má akcionár nárok na dividendy štyri roky od dátumu ich vyplácania. "Počas tohto obdobia môže majiteľ o ich výplatu kedykoľvek požiadať," povedala hovorkyňa Slovnaftu Hana Šimková. Ak tak neurobí, peniaze si rafinéria ako iné firmy pripočíta k mimoriadnym výnosom.