FOTO |
ZEMPLÍN - Viacero obcí v regióne Zemplína začalo v posledných rokoch s renováciou a úpravami opustených a zdevastovaných židovských cintorínov. Niektoré boli v katastrofálnom stave viac ako 60 rokov. Pováľané náhrobné kamene prekrývali kríky a staré stromy. K cintorínom neviedla žiadna prístupová cesta, neboli oplotené a úplne splývali s prírodou. V Trebišovskom a Michalovskom okrese vynovili obce desiatku cintorínov. Kým úpravu hrobových miest, pamätníkov a náhrobkov financoval Ústredný zväz židovských náboženských obcí, úpravu okolitého areálu ako kosenie, výrub stromov hradili obce z vlastného rozpočtu.
Pred vojnou žili na Slovensku Židia vo vyše 2400 obciach, dnes je na našom území len jedenásť židovských obcí. Na východnom Slovensku žije židovská komunita prevažne v Košiciach a Prešove.
V obciach Zemplína, kde sa renovovali cintoríny, podľa oslovených starostov dnes nebýva ani jedna židovská rodina. Poslední odišli ešte počas druhej svetovej vojny a odvtedy sa nevrátili. O hroby sa začali obce starať najmä z "ľudského hľadiska". "Aj keď nemáme ani jednu židovskú rodinu, každoročne formou aktivačných prác zabezpečujeme z vlastných zdrojov poriadok. Nedávno sme vynovili aj kamenný múr," povedala pracovníčka Obecného úradu v Čerhove.
Komplexnú rekonštrukciu cintorínov dokončili vlani v Zbudzi a Nacinej Vsi. "Vyklčovali sme staré 80-ročné stromy a odburinili terén nielen na cintoríne, ale aj v jeho okolí. Do pomníkov sme nezasahovali, ich opravu zabezpečila židovská obec," povedal starosta Anton Šandor. Záverečnú renováciu náhrobných kameňov zasa zafinancujú Židia so zahraničia. "Ide o rodinu, ktorá žije v Spojených štátoch amerických a má korene v našej obci," dodal starosta.
Podľa hovorcu židovských náboženských obcí Jaroslava Frameka "sa často stáva, že príbuzní sa prídu pozrieť na miesto svojho rodiska a cintoríny a niekedy sú šokovaní, v akom sú stave".
Dnes je na Slovensku 697 židovských cintorínov.
Židovské cintoríny prešli väčšími úpravami najmä za posledných päť rokov. Krompašský cintorín (vľavo) yčistili farníci. Niektoré náhrobky sú v zlom stave. "Podpísal sa pod ne zub času, ale aj vyčíňanie vandalov," povedal Anton Bezety, ktorý na cintoríne v týchto dňoch pracuje spolu s ďalšími troma chlapmi. FOTO PRE SME - MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ |