Protipožiarne pásy či cesty v najcennejšej doline Národného parku Nízke Tatry Mlynnej. FOTO PRE SME - JURAJ VYSOKÝ |
BRATISLAVA - Budovanie ciest, či ako hovoria lesníci, protipožiarnych pásov v Mlynnej doline v Národnom parku Nízke Tatry pokračuje. "Všetky príkazy platia, nebol dôvod zastaviť práce," povedal Jaroslav Šulek, zástupca riaditeľa spoločnosti Lesy mesta Brezno. S budovaním pásov začali minulý týždeň v najcennejšej doline parku.
Lesný úrad v Brezne navyše zakázal ľuďom vstup do doliny. Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia VLK si myslí, že zákaz má "znemožniť kontrolu nezmyselnej lesohospodárskej činnosti v národnom parku, lebo každého, kto územie fotografuje či monitoruje, stavia mimo zákona".
Za porušenie zákazu hrozí pokuta 100-tisíc, zákaz sa netýka strážcov prírody, lesníkov či poľovníkov. Lesný úrad zákaz zdôvodňuje potrebou "zabezpečiť zdarné odstraňovanie kalamity, pri ktorom by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti občanov", ale aj nebezpečenstvom požiarov.
Ochranári už podali podnet na Štátnu inšpekciu životného prostredia, podľa nich nejde o stavbu protipožiarnych pásov, ale o nové lesné cesty v šírke štyri metre, pri ktorých boli vyrúbané aj živé stromy.
Jana Bálindová z inšpekcie v Banskej Bystrici hovorí, že priebežne kontrolujú všetky subjekty, ktoré v Nízkych Tatrách spracúvajú kalamitu a tento rok mali v pláne aj kontrolu Lesov Brezno.
Podnet na inšpekciu dorazil včera, kontrolu urobia začiatkom budúceho týždňa.Inšpekcia bude sledovať, či bol dodržaný zákon na ochranu životného prostredia, v prípade podozrenia, že lesníci budujú cesty bez povolenia, musí vec prešetriť stavebný úrad. Hovorkyňa mestského úradu Milada Medveďová povedala, že "povolenie na stavbu ciest úrad nevydal". Nevedela povedať, či lesy skontrolujú.
O protipožiarnych pásoch vie aj krajský úrad životného prostredia, prednostka Elena Gregorová však hovorí, že v žiadnom prípade nemôžu slúžiť ako lesné cesty a nemôžu sa používať na zvážanie dreva.
Šulek z lesov hovorí, že "jednoznačne budujú protipožiarne pásy" a zdôrazňuje, že ako obhospodarovateľ majú povinnosť zabrániť požiarom alebo podkôrnikovej kalamite, inak "budú braní na zodpovednosť".
Mlynná dolina sa mohla stať prvým miestom na Slovensku, kde by ľudia mohli pozorovať, ako sa príroda spamätáva po kalamite sama. Ministerstvo životného prostredia vyčlenilo pre lesníkov na náhrady 600-tisíc, nadácia Ekopolis ďalších 1,4 milióna. Šéf nadácie Peter Medveď je smutný, že Lesy Brezno od projektu odstúpili. Ukázalo sa, že "tento prístup u nás ešte nie je mentálne priechodný". (haj)