Devätnásty november 2005, 7.15 h ráno. Iracká Hadísa sa prebúdza do ďalšieho krvavého dňa. Teroristi odpálili na ceste bombu, ktorá zabila slobodníka Miguela Terrazasa z texaského El Pasa. Vzápätí sa podľa svedkov americká námorná pechota začala mstiť na nevinných civilistoch.
Hibá Abdulláh bola jedna z tých, ktorá masaker prežila. Svoj príbeh vyrozprávala denníku New York Times. Američania zabili jej manžela, aj 77-ročného na vozík pripútaného svokra. Celkovo sedem členov jej rodiny.
Londýnske Times opísali príbeh iba 10-ročného dievčaťa, ktoré sa z kúta prizeralo na vyvražďovanie svojej rodiny.
Američania zabili mužov, ženy a deti. Celkovo 24 Iračanov malo padnúť za obeť vyčíňaniu niekoľkých vojakov, píše sa v záveroch vyšetrovania, ktoré pre New York Times potvrdil zdroj z Pentagonu.
Kongresman John Murtha, sám bývalý príslušník námornej pechoty a známy kritik Georgea Busha, dokonca neváhal vo vysielaní televízie ABC povedať, že armáda sa škandál pokúšala zahladiť.
Faktom je, že informácie o masakri v Hadíse sa prvý raz objavili v týždenníku Time v marci. Ten spolu s arabskými televíznymi stanicami získal videozáznam tragédie.
"Najprv tvrdili, že Iračanov zabili výbušninami. Nasledujúci deň tam sú vyšetrovatelia. Potom sa nič nedeje. Až kým s tým nepríde Time," povedal Murtha.
Po zverejnení prípadu armáda spustila ďalšie vyšetrovanie, ktoré by sa malo skončiť do mesiaca. Denver Post však napísal, že príbuzným obetí už vyplatili 38-tisíc dolárov.
Velenie námornej pechoty zrejme vedelo, že nešlo o nevinnú záležitosť. Podľa amerických médií chce armáda niekoľkých vojakov obviniť z vraždy či zabitia z nedbanlivosti.
"To čo sa tam stalo je jasná vražda. Masaker z Hadísy vojde do dejín ako iracké My Lai," povedal agentúre AP Marc Garlasco z organizácie Human Rights Watch. Počas vietnamskej vojny v marci 1968 zabili americkí vojaci v My Lai 567 civilistov, takmer dve stovky boli deti.