Sociálni demokrati využívajú obraz Topolánka ako vidiečana. Na bilborde tváriacom sa ako reklama ODS ho obliekli do kroja s valaškou. FOTO - TIBOR SOMOGYI
Hlavná česká opozičná sila Občianska demokratická strana trpí od odchodu svojho zakladateľa, dnešného prezidenta Václava Klausa, krízou vedenia.
Pred parlamentnými voľbami sa strana navonok zjednotila za svojím predsedom Mirkom Topolánkom (50), výhrady proti nemu však v rámci strany nezmizli. Súčasný líder ODS má malú šancu prežiť, ak strana nevyhrá víkendové voľby, alebo po nich nebude schopná zostaviť vládu.
Topolánek sa stal predsedom ODS trochu prekvapivo v roku 2002. V tom čase už bol šesť rokov senátorom, nepatril však do najužšieho vedenia strany. Jeho zvolenie bolo čiastočne prejavom nespokojnosti regiónov s pražským vedením, čiastočne výrazom bezradnosti: Topolánek prekážal ostatným najmenej.
Priazeň niekdajších oddaných klausovcov si Topolánek stále nezískal. Pre nich zostal tak trochu vidieckym buranom, ktorý sa síce hodí za miestneho šéfa v Ostrave, nie však do vrcholovej politiky. Sú znechutení spolu so samotným Klausom, ktorý o "prázdnom a falošnom Topolánkovi" písal v známej SMS-ke zachytenej fotografom.
Topolánkovo kreslo sa od jeho zvolenia na čelo strany neustále kýve. Funkciu mu najskôr zachránili výrazné víťazstvá ODS v europarlamentných a regionálnych voľbách v roku 2004, ktoré však boli zapríčinené skôr slabosťou vládnych sociálnych demokratov ako kvalitami českej pravice. S blížiacimi sa voľbami zase Topolánka zachraňuje pochopiteľná nechuť prepriahať uprostred behu.
Topolánek musel mnohých priaznivcov ODS naozaj sklamať. Dlho mu trvalo, kým sa naučil zrozumiteľne vyjadriť, čo vlastne chce a zbavil sa niektorých zlozvykov, napríklad arogancie voči novinárom či sklonov k príliš expresívnym výrazom.
Ďalší problém bol, že občianskych demokratov vlani uspala slabosť socialistov, potácajúcich sa z jedného škandálu do druhého, a dodnes nedokázali naozaj zareagovať na agresívny štýl ich nového lídra Jiřího Paroubka.
Ich kampaň je skôr defenzívna a príliš často iba reagujú na útoky vládnej strany. Sami tvrdia, že je to výraz slušnosti, toho, že sa nechcú nechať zatiahnuť do špinavej kampane. Otázka je, či to takto vidia aj voliči.
Aj Topolánek sa však zlepšuje. Jeho staršie televízne duely s Paroubkom nemali ďaleko k tomu, čo premiér sebavedome opísal slovami "zomeliem ho ako mlynček na kávu". Prvá z plánovaných štyroch predvolebných debát oboch lídrov v televízii Prima už mala blízko k remíze a druhé stretnutie v nedeľu v Českej televízii už vyhral Topolánek. Po počiatočnej nervozite a osobných invektívach a strašení to bol on, čo dokázal viac vyrozprávať z programu svojej strany. Paroubek sa skoro výhradne obmedzil na negovanie toho, čo povedal Topolánek.