Indonézski vojaci odnášajú dedinčana v oblasti Bantul, ktorý zomrel pri zemetrasení. Nemocnice sú preťažené, musia ošetriť tisícky zranených. FOTO - REUTERS |
YOGYAKARTA - Vyše 4600 mŕtvych dosiahla bilancia obetí sobotňajšieho zemetrasenia na indonézskom ostrove Jáva. Toto číslo môže ešte rásť. Záchranári nachádzajú stále nové obete. Informácie o počte zranených sa rozchádzajú, niektoré hovoria až o čísle 20-tisíc. Podľa člena tímu Detského fondu OSN UNICEF Antona Susanta tvoria tretinu zranených deti, ktoré majú väčšinou poranenú hlavu či zlomené končatiny.
V postihnutej oblasti je panika, ktorú zvyšujú neustále otrasy pôdy. Od ničivého zemetrasenia so silou 6,2 stupňa Richterovej stupnice zo sobotňajšieho rána, zaregistrovali 450 ďalších záchvevov.
Medzi mŕtvymi a zranenými nie sú podľa doterajších správ cudzinci okrem jedného holandského občana. Vôbec najhoršie otrasy zasiahli mesto Bantul. Spadla tam väčšina domov a zomrelo vyše 2400 ľudí.
V okolí Bantulu a Yogyakarty včera záchranári hľadali pod ruinami budov tých, čo mohli prežiť. Mnoho domov malo len ľahkú
konštrukciu s drevenými strechami, ktoré nevydržali a zrútili sa na ich ešte spiacich obyvateľov.
Tisícky zúfalých, ktorí prežili, včera pre obavy z ďalších otrasov spali pod šírim nebom. Ráno sa vrátili k poškodeným obydliam a zúfalo pátrali po zvyškoch svojho majetku.
Hlavná časť medzinárodnej humanitárnej pomoci do zasiahnutého regiónu ešte neprišla, podľa miestnych úradov chýba hlavne pitná voda a stany. V noci na nedeľu vyložili prvé dodávky liekov a zdravotníckych potrieb a vaky na mŕtvoly na letisku v Yogyakarte. Pre komerčné lety zostáva letisko zatvorené pre poškodenú dráhu, ktorú už začali vojaci opravovať.
Na väčšine postihnutého územia ešte neobnovili dodávky elektriny a naďalej nefunguje telefonické spojenie.
Nemocnice nezvládajú príval zranených, z ktorých stovky stále ležia vonku na igelitových plachtách, slamených rohožiach alebo na novinách.
Sobotňajšie zemetrasenie tiež zvýšilo činnosť sopky Merapi, ktorá bola nepokojná už v predchádzajúcich týždňoch. "Otrasy vyprovokovali ďalšie aktivity vulkánu Merapi, ktorý včera ráno vychrlil do vzduchu mohutné oblaky horúcich plynov," uviedol indonézsky vulkanológ Subandrio.
Spojené štáty prisľúbili Indonézii na pomoc 2,5 milióna amerických dolárov na pomoc. Ďalšiu peniaze prisľúbili viaceré krajiny vrátane EÚ, Japonska či Austrálie a medzinárodné humanitárne organizácie.
(čtk, hud, sita)