Čech Marek Novotný (vľavo) útočí ponad dvojblok Slovákov Lukáša Diviša (č. 18) a Tomáša Kmeťa. V úvodnom kvalifikačnom stretnutí o postup na ME 2007 vyhrali naši volejbalisti v Bratislave bez straty setu. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Lepší vstup do bojov o majstrovstvá Európy 2007 v Rusku si slovenskí volejbaloví reprezentanti ani nemohli želať. V bratislavskom Národnom tenisovom centre porazili Českú republiku jednoznačne 3:0. A keďže v prípade rovnosti bodov v závere kvalifikácie bude rozhodujúci pomer setov, nie bodov, je takáto jasná výhra dôležitá. Z B-skupiny, v ktorej je ešte Dánsko a Maďarsko, postupuje len víťaz, druhé družstvo dostane šancu v baráži.
Rovnomerné delenie porcie bodov sa v prvom sete skončilo pri podaní Františka Ogurčáka. Slovensko sa dostalo do vedenia 12:9 a náskok zveľadilo až na 20:14. Česi stiahli na rozdiel jedného bodu (22:23), ale zlým podaní nás pustilo k setbalu a smečom do autu k zisku setu.
"Toto bol zlomový moment. Obe družstvá ešte hrali skôr priemerne, ale po našich chybách sme súperovi dovolili dostať sa do rytmu," povedal slovenský tréner Čechov Igor Prieložný.
Druhý set mal podobný vyrovnaný priebeh až do stavu 14:14. Potom Slovensko opäť začalo bodovo unikať až na konečných 25:20.
V poslednom sete to už bola jednoznačná záležitosť. Od začiatku sme viedli, nepomohol ani český oddychový čas hneď v jeho úvode, v koncovke bol rozdiel už desaťbodový a takým sa aj tretí set skončil (25:15).
"Slovensko bolo lepšie vo všetkých herných činnostiach, zahralo na hranici svojich možností," začal hodnotenie Igor Prieložný. "Momentálne máme viacero problémov. Niektorí hráči si vybrali voľno, nedalo sa s nimi rátať. S tými, čo prišli, sme absolvovali len dve krátke sústredenia a tri zápasy. Ukázalo sa, že to bolo málo. Hráme nemoderný volejbal, bez útoku z druhej línie, nahrávači sú príliš čitateľní. Lenže to pre krátkosť času veľmi neovplyvním. Z týždňa na týždeň sa pokúsime čo najlepšie zohrať a postupne nadobudnúť aj sebavedomie."
Slovenský tréner Vladimír Přidal priznal, že v takýto jasný výsledok sa dalo veriť iba v najdivokejších predstavách. "U nás bola vidieť väčšia vôľa urobiť všetko pre víťazstvo. Hráči hostí síce hrajú v najlepších európskych tímoch, ale málo. Naši v slabších kluboch nastupujú pravidelne. Nechýba im herná prax."
Slovenský tím sa zíde opäť v utorok v Leviciach, kde sa na úvodný zápas kvalifikácie pripravoval. V piatok sa vydá do Debrecínu, aby stihol ešte jeden tréning pred sobotňajším zápasom s Maďarskom. Desiateho júna sa stretne s Dánskom (v Leviciach, o 20.00).
Potom sa garde zápasov otočí. Slováci idú do Dánska (17. 6.), v Púchove privítajú Maďarsko (24. 6., o 20.00) a kvalifikáciu zakončia v Česku (1. 7.).
Kvalifikácia ME 2007 v Rusku
B-skupina: Slovensko - Česko 3:0 (22, 20, 15), 72 min, rozhodovali: Nikel a Bogdanov (obaja Nem.), 500 divákov. Zostavy - Slovensko: Masný, Ogurčák, Kohút, Lukáš Diviš st., Hupka, Kmeť (Pipa - libero, Martin Sopko st., Barbierik) - Česko: Pláteník, Král, J. Novotný, Staněk, Boula, M. Novotný (Habada - libero, Rejlek, Zapletal, Štokr, Popelka).
Maďarsko - Dánsko 3:2 (17, -17, 18, -22, 13).