BRATISLAVA – Po päťročnej prestávke sa tohtoroční maturanti budú môcť na júnových prijímacích pohovoroch na bratislavskú Filozofickú fakultu Univerzity Komenského uchádzať aj o možnosť študovať holandský jazyk a kultúru a švédsky jazyk a kultúru. Dvojodborové magisterské štúdium pripravuje absolventov na prekladateľstvo a tlmočníctvo. Od záujemcov sa nevyžadujú praktické jazykové znalosti týchto jazykov, písomný test je postavený len na reáliách tej-ktorej krajiny.
Filozofická fakulta zaevidovala v minulých dňoch 4237 prihlášok na vysokoškolské štúdium, čo je najmenej za posledných šesť rokov. V porovnaní s vlaňajškom je to menej o tristo záujemcov. Rekordný počet prihlásených zaznamenali v roku 1997, vtedy interes prejavilo 5433 stredoškolákov. „Vlani zvýšený záujem zaznamenala knižničná a informačná veda, história, psychológia, hudobná veda. Záujem o študijné odbory etnológia, archeológia, pedagogika, estetika, filozofia, slovenčina a germanistika zase poklesol,“ hovorí dekan Ladislav Kiczko.
A ako je to s tvrdením niektorých vysokoškolských expertov, ktorí hovoria, že výrazne klesá pripravenosť maturantov na vysokoškolské štúdium? Dekan Kiczko: „Nestotožňujem sa s tvrdením, že radikálne klesá úroveň stredných škôl. To by bolo paušalizovanie. Za posledných desať rokov síce došlo k finančnému poddimenzovaniu školstva, čo sa prejavilo odchodom mnohých odborníkov, ale na druhej strane zase vznikli nové špičkové stredné školy. Tie sa vyprofilovali výrazným spôsobom, napríklad z hľadiska našej fakulty humanitné bilingválne gymnáziá. Ich absolventi u nás na prijímačkách patria k najlepším.“
„Hovorí sa, že vysoké školy idú na prijímačkách vysoko nad rámec stredoškolského učiva. Ja by som to netvrdil,“ hovorí dekan. „Kvôli selekcii ideme síce nad štandard strednej školy, ale ten nadštandard je u nás veľmi korektný, dopĺňa ho prodekan Bohuslav Hlava. „V informačnej publikácii o štúdiu a požiadavkách na prijímacie skúšky sa každý uchádzač dozvie, čo približne od neho budeme chcieť.“
Za posledné štyri roky dekan Kiczko dostal približne 3000 odvolaní a z toho iba v dvoch prípadoch mohol výhrady naozaj akceptovať a zmeniť rozhodnutie o neprijatí.
JARMILA HORÁKOVÁ
Úspešnosť stredných škôl
(Uvedené sú iba stredné školy, z ktorých bolo prijatých aspoň päť uchádzačov.)
Na FFUK vlani prijali 673 prvákov zo 128 stredných škôl. Celkovo sa na prijímačkách zúčastnili maturanti z 388 stredných škôl.
Stredná škola mesto ulica zúčastnení prijatí
Gymnázium Sučany Komenského 215 15 8
Gymnázium A. Markuša Bratislava Grösslingová 18 16 7
Gymnázium Bratislava Ul. L. Sáru 1 28 11
Gymnázium Myjava Jablonská 5 14 5
Gymnázium Nové Zámky Ul. M. R. Štefánika 16 21 7
Gymnázium Piešťany Nám. SNP 9 28 9
Gymnázium J. Hronca Bratislava Novohradská 1 28 9
Gymnázium Bratislava Vazovova 6 56 18
Gymnázium Bratislava Metodova 1 60 19
Gymnázium Poprad D. Tatarku 14 18 5
Gymnázium Bratislava Haanova 28 22 6
Gymnázium Bratislava Ul. I. Horvátha 14 49 13
Gymnázium Bratislava Bilíkova 24 52 13
Gymnázium Nedožerského Prievidza Matice slovenskej 16 23 5
Gymnázium Bratislava Pankúchova 6 25 5
Gymnázium Bratislava Einsteinova 13 32 6
Gymnázium Trenčín Ul. 1. mája 2 28 5
Evanjelické lýceum Bratislava Vranovská 2 29 5
Gymnázium Bratislava Hronská 3 41 7