Peniaze, ktoré si ľudia platia na dôchodok v druhom pilieri, sa môžu dediť. Dedia sa peniaze nasporené na osobnom dôchodkovom účte, ak sporiteľ zomrie ešte pred odchodom do dôchodku, bez ohľadu na to, či už dovŕšil oficiálny vek na odchod do penzie (v súčasnosti je to 62 rokov) alebo nie.
V takom prípade pozostalí dostanú pozostalostné dôchodky zo Sociálnej poisťovne a zároveň celú sumu nasporenú na osobnom dôchodkovom účte. Nárok na pozostalostné dôchodky zo Sociálnej poisťovne popri zdedenej sume plynie z toho, že nový dôchodkový systém je dvojzložkový.
Pri dedení sa postupuje podľa Občianskeho zákonníka. Peniaze z osobného dôchodkového účtu sa dedia rovnako ako napríklad bankové vklady.
Ak sa pracujúci rozhodne, že odíde do predčasného alebo riadneho dôchodku, potom si musí za nasporené peniaze kúpiť anuitu, čiže pravidelný mesačný dôchodok v niektorej z komerčných poisťovní. Má dve možnosti, buď si za celú sumu kúpi doživotný dôchodok alebo si zvolí programový výber s doživotným dôchodkom.
V prvom prípade možnosť dediť našetrené penzijné úspory zaniká. Dôchodkové úspory prestávajú byť po prevedení do životnej poisťovne majetkom dôchodcu, a preto nemôžu byť ani predmetom dedenia.
Ak si klient zvolí programový výber s doživotným dôchodkom, dedenie nezanikne. Netýka peňazí, ktoré získala poisťovňa, ale len majetku, ktorý zostal na osobnom dôchodkovom účte.