Ešte ste sa nerozhodli, či si máte šetriť na penziu v druhom pilieri? Na rozmýšľanie už nezostáva veľa času. Posledný termín na rozhodnutie, či vstúpite do niektorej zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností, alebo zostanete len v Sociálnej poisťovni a v budúcnosti budete poberať penziu iba od štátu, je 30. jún.
"Júnový termín platí vo všeobecnosti pre všetkých ekonomicky aktívnych ľudí, ktorí sú alebo niekedy boli klientmi Sociálnej poisťovne," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko. Kto dovtedy nevstúpi do druhého piliera, zostane do konca aktívneho veku v Sociálnej poisťovni a penziu mu bude vyplácať štát.
Čas na rozmyslenie mali ľudia od januára 2005, keď sa na Slovensku spustilo sporenie na penziu, teda kapitalizačný pilier. Pre tých, čo po prvýkrát vstúpia na trh práce, je sporenie povinné - platí to pre študentov stredných škôl, ktorí doteraz neboli v dôchodkovom systéme.
Tí, ktorí sa rozhodli alebo ešte len rozhodnú, že si budú v dôchodkových spoločnostiach šetriť na penziu, zostávajú zároveň aj v Sociálnej poisťovni, teda prvom pilieri dôchodkového systému.
Sporitelia si odvádzajú na osobné dôchodkové účty v dôchodkovej spoločnosti deväť percent z celkovej hrubej mzdy (suma vrátane odvodov, ktoré za zamestnanca platí firma). Ďalších deväť ide do Sociálnej poisťovne. Zvyšok z celkových 28,75 percenta dôchodkových odvodov putuje takisto do Sociálnej poisťovne na invalidné a pozostalostné dôchodky a do rezervného fondu. Celkové odvody pracovníkov sa vstupom do kapitalizácie nezmenia.
Nový systém je teda zmiešaný a dôchodok z neho bude dvojzložkový. Časť dostanú sporitelia zo Sociálnej poisťovne a časť z dôchodkových spoločností.
Podmienkou pre penziu z druhého piliera je našetrenie sumy, ktorá zabezpečí dôchodok na úrovni 60 percent životného minima. Ak sa to sporiteľovi nepodarí, dôchodková spoločnosť prevedie našetrené peniaze do Sociálnej poisťovne, ktorá mu bude vyplácať penziu.
Zmiešaný systém by mal podľa exministra sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka zabezpečiť mieru náhrady priemerného príjmu sporiteľa od 53 do 58 percent. Čisto priebežný pilier, čiže Sociálna poisťovňa, zabezpečuje podľa vzorca v zákone náhradu 50 percent.
Analýzy z ministerstva financií odporúčajú sporenie na dôchodok v druhom pilieri ženám mladším ako 35 rokov a mužom, ktorí ešte neprekročili štyridsiatku. Názory sa však rôznia, niektorí ekonómovia hovoria, že je to výhodnejšie aj pre starších. V každom prípade však platí, že sporiť si nemôžu ľudia, čo sa chystajú do penzie skôr ako o desať rokov. Minimálny časť sporenia je totiž práve desať rokov s tým, že človek musí zároveň dosiahnuť dôchodkový vek. Ten je v súčasnosti 62 rokov.