V Česku odtajnili, ako ŠtB sledovala aj slovenských emigrantov

BRATISLAVA, PRAHA - Česká rozviedka odtajnila dokumenty a fotografie z pôsobenie československej tajnej služby v zahraničí v rokoch 1945 až 1990. Na internetovej stránke Úradu pre zahraničné styky a informácie sa nachádza symbolicky 1989 dokumentov.

Redakciu Rádia Slobodná Európy fotil agent rozviedky Pavel Minařík.

BRATISLAVA, PRAHA - Česká rozviedka odtajnila dokumenty a fotografie z pôsobenie československej tajnej služby v zahraničí v rokoch 1945 až 1990. Na internetovej stránke Úradu pre zahraničné styky a informácie sa nachádza symbolicky 1989 dokumentov.

Niektoré spisy sa týkajú aj slovenskej emigrácie, najmä kňazov a cirkevných štruktúr, ale podľa českého historika Pavla Žáčka z Ústavu soudobých dějin majú len okrajový význam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dokumentoch je napríklad aj správa z roku 1979 o rozkole v Svetovom kongrese Slovákov so sídlom v Toronte, na ktorého čele stál vtedy Štefan B. Roman.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí emigranti sa hádali

V správe rozviedky sa píše, že skupina Kružliaka (Imricha) a Löbla (Eugena) žiada ostrý zákrok proti "radikálom" zo "štátoprávnej skupiny" (mala v programe osamostatnenie Slovenska, pozn. red.) a ich vylúčenie. Ak "radikáli", ktorí sú považovaní za "starých hlinkovcov a gardistov", nebudú vylúčení z kongresu, odíde z neho skupina okolo Kružliaka a Löbla, čím sa podľa nich Roman stane "šéfom fašistickej organizácie".

Rozviedka však prichádza k správnemu záveru, že tento "rozkol" síce zbrzdí činnosť kongresu, ale nespôsobí jeho zánik.

Podľa Žáčka však väčšina materiálov týkajúcich sa Slovenska a jeho emigrantov je v Bratislave a medzi slovenskými agentmi sú "určite zaujímavé osobnosti". O fungovaní slovenskej špionáže za totality pripravuje rozsiahly materiál Ústav pamäti národa.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku spôsobilo zverejnenie dokumentov rozruch. Podľa českého denníka MF Dnes si len za prvé dve hodiny pozrelo internetovú stránku tritisíc ľudí z celého sveta.

Žáček upozorňuje, že kvalita dokumentov je sporná. "Problémom materiálov je, že boli selektívne vybrané z omnoho väčších celkov. Chýbajú tam súvislosti." Chváli však českú rozviedku, že to konečne urobila.

Ako sledovali Tigrida

Jeden z najzaujímavejších dokumentov je zo sledovania novinára a neskôr českého ministra kultúry Pavla Tigrida, ktorý žil v emigrácii v Paríži. Popisuje inštalovanie odpočúvacieho zariadenia v redakcii exilového časopisu Svedectvo.

Vydavateľstvo agenti označovali ako "hnízdo". V správe agenta sú podrobnosti takého druhu, ako otváracie hodiny "každý pondelok a piatok od 14.00 do 18.00". Agent píše, že v určených dňoch navštevujú Tigrida emigranti, medzi nimi Zdeněk Mlynář a komunistický politik v exile Jíři Pelikán.

SkryťVypnúť reklamu

"Tigrid s emigrantmi diskutuje a vedie porady o protičeskoslovenských akciách. Telefonuje s niektorými ideodiverznými strediskami ako rádio Slobodná Európa a Amnesty International," píše agent.

Podrobný opis Tigridovho pracovného dňa bol potrebný, aby sa do redakcie mohol infiltrovať tajný agent s krycím menom Tomanský, ktorý sa s Tigridom poznal. Spis uvádza, že mal aj kľúč od redakcie a môže tam zapojiť odpočúvacie zariadenie.

Bomba v Rádiu Slobodná Európa

Časť zverejnených materiálov súvisí s Pražskou jarou 1968. Medzi nimi sa nachádza napríklad list určený ministrovi vnútra Josefovi Grösserovi, ktorý informuje o príslušníkovi rozviedky Ladislavovi Bittmanovi, ktorý sa pravdepodobne po augustových udalostiach v roku 1968 rozhodol prebehnúť "na druhú stranu". Stal sa americkým špiónom.

SkryťVypnúť reklamu

Rozviedka sledovala aj Rádio Slobodná Európa. V odtajnených materiáloch sú fotografie z mníchovskej redakcie rádia. Fotografie urobil infiltrovaný agent Pavel Minařík, ktorý dal do redakcie bombu. Momentálne je súdený v Česku za pokus o atentát. (mip)

Agenti fotili demonštráciu emigrantov v Nemecku na podporu Charty 77.

V roku 1980 podpísali ďalšiu dohodu o spolupráci československá ŠtB a sovietska KGB. Adresa: http://archiv.uzsi.cz/main.php/themes?lng=cs

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 126
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 973
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 668
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 650
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 997
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 783
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 511
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu