Riaditeľka úradu práce v Komárne Eleonóra Šlepecká tvrdí, že nárok na príspevok nemajú stovky tamojších ľudí, ktorí za prácou dochádzajú do Maďarska. "Ich postavenie je nevýhodou z hľadiska výplaty príspevku," mieni.
Zákon nepriamo hovorí, že príspevok patrí iba tomu, koho z evidencie nezamestnaných vyradili preto, že nastúpil do zamestnania, alebo začal podnikať na Slovensku.
Radko Duda z ministerstva práce však tvrdí, že príspevok sa poskytuje "aj pri dochádzke za prácou do zahraničia", keďže jeho účelom je "aj podpora cezhraničnej mobility za prácou". Ak Slováka, ktorý sa zamestnal v zahraničí, niektoré úrady práce "odevidujú" s tým, že začal zarábať v inom štáte Európskej únie alebo v cudzine, postupujú nesprávne, tvrdí Duda.
Požiadať o príspevok občan môže najneskôr do šiestich mesiacov odvtedy, čo začal pracovať. Kto dochádza napríklad 30 kilometrov, môže až 12 mesiacov dostávať 500 korún, dochádzajúci od 426 do 600 kilometrov 1800 korún.
Na úrade práce v Malackách podľa Dagmar Furianovej ešte "nemali žiadateľa, ktorý by dochádzal za prácou viac ako 100 km", takže nevyplatili viac ako 1200 korún. (joč)
Ako sa možno vzdelávať
Iné od 1. januára sú aj podmienky, za ktorých evidovaný nezamestnaný môže absolvovať "vzdelávanie a prípravu pre trh práce", napríklad rekvalifikovať sa. Prioritou je vzdelávať takého nezamestnaného, ktorému niekto prisľúbil, že ho zamestná.
Mária Veliká z úradu práce v Lučenci vysvetľuje, že "v prípade voľných kapacít a dostatku peňazí" možno nezamestnaného vzdelávať aj bez prísľubu zamestnávateľa. Ak však ide o jeho druhú vzdelávaciu aktivitu, musí si ju spolufinancovať. Riaditeľka úradu v Komárne Eleonóra Šlepecká tvrdí, že záujem poklesol priamo úmerne s mierou nezamestnanosti v okrese. Naopak, Veliká tvrdí, že žiadosti o vzdelávanie prevyšujú terajšie finančné možnosti ich úradu. (joč)