Hlavnou témou summitu medzi Európskou úniou a Ruskom bola energetika. FOTO - SITA |
MOSKVA, BRUSEL - Rusi cestujúci do Európy ako turisti získajú na budúci rok vízum a Moskva sa na svoje náklady postará o návrat ilegálnych imigrantov, ktorí sa sem dostanú cez Rusko. Podpis dlho vznikajúcej dohody bol jediným hmatateľným výsledkom včerajšieho summitu štátov únie a Ruska v čiernomorskom letovisku Soči.
Hlavnou témou schôdzky bola energetika. Rusko je najväčším dodávateľom plynu a ropy do únie a najmä od jeho plynu je mnoho členských štátov úplne závislých. Pre Rusko je zasa únia hlavným zahraničným odberateľom, napríklad viac ako 75 percent jeho vývozu plynu smeruje práve sem.
Januárové krátke obmedzenie dodávok plynu pre spor Ruska s Ukrajinou prinútilo unijné štáty jednak debatovať o hľadaní alternatívnych dodávateľov a tiež tlačiť Moskvu k podpisu zmluvy, ktorá by jej znemožnila používať svoje nerastné bohatstvo ako politickú zbraň. Na to a tiež na upozornenie Bruselu, že obchodné aktivity ruského monopolu Gazprom v únii budú podliehať rovnakej kontrole, akej podliehajú všetky firmy pôsobiace na vnútornom trhu, reagovala Moskva vyhrážkami, že presmeruje svoj plyn na trhy mimo Európy.
Vojnu slov malo včerajšie stretnutie uzavrieť. Ešte pred schôdzkou šéf Európskej komisie José Barroso za úniu vyhlásil, že verí v "upokojenie komunikácie" na linke Brusel - Moskva, pretože "obaja partneri by mali vychádzať zo vzájomnej pozitívnej závislosti". Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Európsku úniu považuje za "kľúčového medzinárodného hráča a partnera Ruskej federácie".
Podobne vecne a zmierlivo sa vyjadroval aj rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel, ktorý úniu teraz riadi, po skončení schôdzky. Povedal, že energetika bola najdôležitejším bodom rozhovorov a vzájomný vzťah Európy a Ruska označil za striktne komerčný. "My odoberáme ruskú ropu a plyn a platíme za to slušnú tvrdú menu," povedal Schüssel. "Zaujíma nás stabilita dodávok a v tomto zmysle sme dostali od prezidenta Putina uistenie, že Rusko zostane naším spoľahlivým partnerom," pokračoval a potom vyzval úniu i Rusko, aby predišli slovným prestrelkám. "Mali by sme sa vyvarovať ďalších nedorozumení, ktoré ničomu nepomôžu," a obrátil sa na Putina. Ten povedal, že "Čína nie je alterantívou Európy pre dodávky energií".