Školské uniformy sú bežné v Japonsku. Odev starších dievčat sa podobá na námornícku uniformu, chlapci majú oblečenie inšpirované pruskými vojenskými uniformami. FOTO - ČTK/AP |
Nemeckí školáci by mali nosiť uniformy. Navrhuje to ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová, ktorej to napadlo potom, čo zo školy v Bonne vylúčili dve moslimské dievčatá. Nosili burky, ktoré ich celé zahaľovali, okrem malého sieťovitého otvoru pre oči.
"Uniforma bude jednoduchým riešením, ako v budúcnosti zabrániť podobným prípadom a zároveň zotrieť rozdiely medzi chudobnými a bohatými deťmi," povedala ministerka v rozhovore pre Welt am Sonntag. Oznámila, že má podporu spolkovej ministerky školstva.
Zástancovia uniforiem tvrdia, že deti zjednocuje a podporuje príslušnosť k skupine. Zabraňuje "značkovej závisti" i ponižovaniu chudobnejších, ktorí si luxusnejšie oblečenie nemôžu dovoliť.
Rovnošaty však odmietajú učiteľské odbory, podľa nich to nevyrieši náboženské ani sociálne problémy.
"Je absolútne nerealistické veriť, že to vyrieši integračné problémy alebo pomôže v boji proti posadnutosti módou," povedal šéf odborov Heinz-Peter Meidinger v denníku Die Tageszeitung.
Kritici hovoria, že uniformy potláčajú individualizmus a sú typické pre autoritatívne režimy, ako bola tretia ríša. Školské uniformy sa v Nemecku stále spájajú s nacizmom, keď ich nosila mládež Hitlerjugend.
Proti návrhu ministerky sa ostro postavili Zelení, ktorí presadzujú multikulturálne Nemecko. Podľa nich by problém nemala riešiť vláda, ale jednotlivé školy, ktoré by mali rešpektovať náboženskú slobodu žiakov.
So zavedením rovnošiat nesúhlasí ani riaditeľ školy v Bonne, z ktorej moslimské študentky vyhodili. Debatu považuje za kontraproduktívnu a podľa neho treba v prvom rade spolupracovať s komunitami prisťahovalcov, aby "im bolo jasné, že burky nemôžeme akceptovať".
Niekoľko nemeckých škôl už skúšalo zaviesť uniformy, aby otestovali nálady verejnosti. Jeden experiment bol v škole pri Kolíne a podľa učiteľov sa skončil veľkým úspechom. "Nikoho nezosmiešňovali," povedala pre televíziu ZDF učiteľka Monika Thilová. Podľa nej už mala škola aj sponzorov, ktorí by rovnošaty zaplatili. Miestne úrady to však odmietli.
V Británii, Írsku, na Novom Zélande alebo v Japonsku si školskú uniformu obliekajú milióny detí.
Nosenie uniforiem je povinné asi na štvrtine základných škôl v Amerike. Začali sa objavovať od začiatku 80. rokov. Štúdia Univerzity v Alabame však zistila, že uniformy nezlepšili disciplínu ani výsledky a postoj žiakov ku škole. Neznížilo sa používania drog a nemalo to vplyv na vzťahy v triede.