Miroslav Macek už dlho nebol tvárou na titulku. Patril k starej garde odeeskárov, čo sú na dôchodku, prípadne na Pražskom hrade. Dnes je externým poradcom prezidenta Václava Klausa, má rubriku v Lidových novinách, kde rovnako ako na svojej internetovej stránke ostro glosuje politiku. Užíva si luxus s bohatou manželkou, v rádiu má program Milujte svojho milionára. Je aktívny, ale až do soboty sa zdalo, že väčšine už zišiel z mysle.
Stačilo struhnúť zozadu zaucho samoľúbemu ministrovi Davidovi Rathovi, pobiť sa s ním a snob Macek (netají sa tým), je opäť mediálnou hviezdou. Ako v roku 1992, keď bol podpredsedom poslednej československej vlády.
Macek zohral pri delení Československa dôležitú úlohu a pokojne sa môže zaradiť medzi otcov zakladateľov modernej slovenskej štátnosti. Spomeňme len jeden z jeho bonmotov, ktorými nešetrí celý život. "Musí to byť plnohodnotná samostatnosť, nesmie to byť samostatnosť s Českou poisťovňou." V lete 1992 popletení slovenskí vyjednávači z HZDS takéto pragmatické upozornenia potrebovali.
Je priamočiary, trochu neriadená strela. V ODS teraz hromžia, boja sa, že dva týždne pred voľbami jeho aféra poškodí stranu. Macek si však hudie svoje. "Rath urazil moju manželku a ja som si to s ním vybavil. S politikou to nesúvisí."
Škandály mal už v minulosti, pojem konflikt záujmov si prekladateľ Shakespeara či Poa, pôvodne zubár, interpretoval voľne. Jeho meno sa spomínalo pri nejasnej privatizácii Knižného veľkoobchodu, ale súdne sa očistil. Miesto podpredsedu ODS stratil v roku 2001, keď tlač zverejnila, že dostal niekoľkomiliónovú odmenu za poradenstvo rakúskej Erste Bank pri privatizácii Českej sporiteľne.
Ešte v roku 1998 pripravil unikát nazývaný opozičná zmluva ODS a ČSSD. Predvolebná bitka s členom ČSSD je ďalší unikát. Na Macka sa nedá zabudnúť.