BRATISLAVA - Slovenské elektrárne znížili pred pár dňami výkon vodnej elektrárne v Gabčíkove, lebo mali dostatok elektriny z iných zdrojov. Preto sa do starého koryta Dunaja dostalo viac vody. "Objem spracovanej vody sme znížili iba o toľko, koľko vyplývalo z aktuálnej potreby výroby elektriny. Je normálne, že voda prepadáva do starého koryta, dialo sa tak aj v minulosti," tvrdí Enel, ktorý vlastní väčšinu akcií Slovenských elektrární.
Enel odmietol obvinenia, že Slovenské elektrárne porušili manipulačný poriadok, ktorý upravuje režim na vodnom diele.
Minister životného prostredia Lázsló Miklós si však myslí, že k porušeniu pravidiel došlo. Otázne je, čou vinou.
Zmenu včas neoznámili
Neočakávané zvýšenie prietoku v starom koryte kritizovala maďarská strana. "Neprotestovali sme preto, lebo slovenská strana pustila do starého koryta viac vody, ale preto, že nedodržala záväzok informovať nás o tom. Predpisuje jej to slovensko-maďarská medzivládna zmluva," povedal šéf maďarského riaditeľstva ochrany vodného hospodárstva severného Zadunajska Emil Janák.
Podľa neho je slovenská strana povinná informovať maďarských partnerov o zmene množstva v starom koryte s dvojhodinovým predstihom, ale najneskôr vo chvíli, keď sa situácia zmení. "Ráno nám nahlásili zvyčajné množstvo vody a naraz vidíme, že jej ide viac. Vďaka tomu sa nám spomalili práce v zátopovej oblasti rieky na odstraňovaní následkov nedávnych povodní. Zvýšili sa aj náklady týchto prác," povedal Janák.
Stav je už normálny
"Slovenské elektrárne už napravili tento stav a hladina Dunaja je v súlade s manipulačným poriadkom," povedal včera riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Gáll. "Vodohospodárska výstavba však naďalej trvá na tom, že manipulačný poriadok bol porušený." Včera sa stretol s generálnym riaditeľom Slovenských elektrární Marcom Arcellim. Dohodli sa na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá celú vec prešetrí. "Čakáme na stanovisko vodoprávnika," povedal Gáll.
Elektrárne zaskočili vodohospodárov
Dispečing Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý ma na starosti reguláciu, tvrdí, že informácie Maďarom podal hneď, ako bolo vo veci jasno. Postup Slovenských elektrární ich však zaskočil. Nastala zložitá situácia, hladina sa zdvihla náhle a elektrárne zníženie výkonu gabčíkovskej elektrárne včas neoznámili, povedal technický riaditeľ dispečingu Jozef Farkaš.
Problémom je však aj samotné množstvo vody, ktoré povoľuje zmluva s Maďarskom. Minister životného prostredia Lázsló Miklós si myslí, že k porušeniu medzinárodnej dohody mohlo dôjsť. "O tejto veci budeme ešte rokovať, ale možno dospejeme k záveru, že bol porušený len manipulačný poriadok," povedal minister.